Köpeklerde proöstrusta uygulanan progesteronun plazma hormon seviyeleri (progesteron, östrogen, LH) ve kan parametreleri üzerine etkisi
Effect of progesterone administration during the prooestrus on plazma hormone levels (progesterone, oestrogen, LH) and blood parameters in the bitch
- Tez No: 59857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RAGIP KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Veteriner Hekimliği, Obstetrics and Gynecology, Veterinary Medicine
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, vaginal sitoloji yöntemi ile anöstrus döneminde oldukları tesbit edilen ve PMSG enjeksiyonları ile proöstrus dönemine getirilen köpeklerde östrusu bastırmak için yapılan progesteron hormonunun plazma hormon seviyeleri (progesteron, östrogen, LH) ve kan parametreleri (eritrosit, lökosit, trombosit, hematokrit) üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada 6'sı deney, 5'i kontrol olmak üzere toplam 1 1 adet ergin dişi köpek kullanıldı. Deney grubunu oluşturan köpeklere proöstrus döneminde östrusu bastırmak amacıyla medroxyprogesterone acetate (15 kg. ağırlığa kadar olan dişi köpeklere 50 mg, 15 kg'dan daha yukarı olan dişi köpeklere 50-75 mg.) subcutan yolla uygulandı. Kontrol grubundaki köpeklere proöstrusa girdikten sonra herhangi bir ilaç uygulaması yapılmadı. Hormon analizleri için örneklerin alınmasına PMSG enjeksiyonunun yapıldığı 4. ve son gün ile medroxyprogesterone acetate uygulanmasını takip eden ilk 60 saatte 12 saat ara ile ve daha sonraki günlerde 3-4 gün ara ile köpekler anöstrusa girinceye kadar devam edildi. Alman kan örneklerinin plazmaları ayrıldı ve çalışmanın sonunda ticari test kitleri kullanılarak Radioimmunoassay (RIA) yöntemiyle hormon analizleri yapıldı. Kan parametreleri için örneklerin alınmasına PMSG uygulamasının yapıldığı gün başlanarak ortalama 3-4 gün ara ile köpekler anöstrusa girinceye kadar devam edildi. Deney ve kontrol grubundaki dişi köpeklerde seksüel sudusun farklı dönemlerinde plazma hormon seviyelerinde ve kan parametrelerinde meydana gelen değişimler saptandı. Elde edilen sonuçlara göre proöstrus döneminde medroxyprogesterone acetate uygulanan deney grubundaki dişi köpekler uygulamayı takip eden 48 saat 48sonunda östrus göstermeden metöstrusa girdiler. Medroxyprogesterone acetate uygulanmayan kontrol grubundaki dişi köpekler ise proöstrus bitiminden sonra ortalama 6 gün (3-9 gün) devam eden östrusu takiben metöstrusa girdiler. Deney ve kontrol grubundaki köpeklerde plazma progesteron değerleri proöstrusun sonunda artmaya başladı. Deney grubundaki köpeklerde medroxyprogesterone acetate uygulanmasından sonraki 36. saate kadar yüksek seviyede kaldı (1.01ng/ml) ve 48 saat sonunda hızla düştü (0.39 ng/ml). Bundan sonra çalışmanın sonuna kadar düşük seviyede kaldı. Kontrol grubundaki köpeklerde plazma progesteron seviyesi proöstrusun sonunda artmaya başlayarak 1.19 ng/ml'ye ulaştı ve östrus süresince yüksek seviyede kaldı. Metöstrusun ilk günlerinde yüksek seviyede kalan plazma progesteron değeri metöstrusun 20. gününden sonra azalmaya başladı ve düşük seviyede seyretti. Deney grubundaki köpeklere medroxyprogesterone acetate uygulanmasından 24 saat sonra plazma östrogen seviyesi hızla azalarak 72.38 pg/ml'den ortalama 33.22 pg/ml. seviyesine indi. Uygulamadan 36 saat sonra azalma devam ederek ortalama 13.25 pg/ml. seviyesinde ölçüldü. Uygulamanın 6. günü ise bazal seviyede bulundu. Kontrol grubundaki köpeklerde plazma östrogen seviyesi proöstrusta pik yapmasma rağmen östrusla birlikte azalmaya başladı ancak uygulamanın 6. gününe kadar deney grubuna göre nisbeten yüksek seviyede kaldı. Deney grubundaki köpeklerde LH seviyesi artış göstermedi ve çalışma süresince bazal seviyede seyretti. Kontrol grubunda proöstrus sonunda plazma LH seviyesi pik yaptı ve östrusun başlamasıyla birlikte azalmaya başladı ve metöstrus süresince bazal seviyede seyretti. Çalışma süresince deney ve kontrol gruplarından alman kan örneklerindeki eritrosit değerleri deney grubunda kontrol grubuna göre biraz artış göstermesine rağmen aradaki fark istatistiki olarak önemli bulunmadı. Lökosit değerleri, deney grubuna medroxyprogesterone acetate uygulanmasını takiben çalışma süresince kontrol grubuna göre yüksek seviyede seyretti ve aradaki fark istatistiki olarak önemli 49bulundu. Trombosit sayısı, deney grubuna medroxyprogesterone acetate uygulanmasından sonra artış gösterdi. Deney grubunda kontrol grubuna göre trombosit sayısındaki artış uygulamadan sonra istatistiki olarak önemli bulundu. Çalışma süresince hematokrit değerleri, deney grubunda kontrol grubuna göre nisbeten yüksek seyretmesine rağmen aradaki fark istatistiki olarak önemli bulunmadı. Elde edilen sonuçlara göre, vaginal sitolojik bulgularda proöstrus döneminde çoğunlukla parabazal, intermedier ve az miktarda süperfisiyal hücreler ile lökositler gözlendi. Östrus döneminde çok sayıda süperfisiyal ve az sayıda intermedier hücreler gözlendi. Metöstrus döneminde daha fazla sayıda lökositler, intermedier, parabazal ve süperfisiyal hücreler gözlendi. Anöstrus döneminde genel olarak hücre sayısmda azalma, bazal, parabazal, intermedier hücreler ve tek tük lökosit gözlendi. Sonuç olarak, östrusu bastırmak amacıyla proöstrus döneminde yapılan tek doz medroxyprogesterone acetate uygulanışının östrusun bastırılmasında başarılı olduğu, ancak tek doz uygulamanın bile olumsuz yan etldlerinin olabileceği kanaatine varılmıştır. 50
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study, the effects of progesterone hormone on the plasma hormone levels (Progesterone, oestrogen, LH) and blood parameters (Erythrocyte, leukocyte, trombocyte, hematocryte) of the bitches concerned are being aimed to observe. In order to accomplish this, the bitches determined to be in the anoestrus stage of the sexual cycle by means of the vaginal cytology method had been progressed to the prooestrus stage by treating PMSG injections and then progesterone hormone had been applied in order to refrain the oestrus. In the study, 6 bitches as experiment and 5 bitches as control, a total of 1 1 mature bitches have been used. The bitches in experiment group had been treated medroxyprogesterone acetate (50 mg. to the bitches up to 15 kg weight, 50-75 mg. to the bitches over 15 kg. weight.) through subcutan way to suppress oestrus during prooestrus phase. The bitches in control group had not been treated with any drug after reaching prooestrus stage. Obtaining samples for hormonal analysis had been carried out on the 4th and the last days of PMSG injection and treated once in 12 hours for the first 60 hours following the medroxyprogesterone acetate treatment and continued as once in 3-4 days until the bitches reached anoestrus stage. The plasmas of the blood samples obtained was distinguished and at the end of the study hormone analysis was carried out by means of Radioimmunoassay (RIA) method with the usage of commercial test kits. The obtaining of samples for the blood parameters had been started on the first day of the PMSG treatment and continued for approximately once in 3-4 days until the bitches reached anoestrus. The changes in plasma hormone levels of the bitches both in experiment and control group had been observed during the different stages of the sexual cycles. According to the results obtained, the bitches in the experiment group that had been treated medroxyprogesterone acetate realised metoestrus at the end of 48 hours following the treatment without realising oestrus. On the other hand, the bitches in the 51control group that had not been treated medroxyprogesterone acetate prooestrus cycle continued approximately 6 days (4-7 days). After prooestrus cycle, the bitches entered metoestrus cycle following the oestrus cycle which sustained approximately 6 days (3- 9 days). The plasma progesterone levels of the bitches in both experience and control groups began to rise at the end of the prooestrus. This level remained high (1.01 ng/ml.) for the bitches in the experiment group until the 36th hour after treatment of medroxyprogesterone acetate and experienced a sharp decline at the end of 48 hours. (0.39 ng/ml.) Following this, it remained at low levels until the end of the study. The plasma progesterone levels of the bitches in control group began to rise at the end of the prooestrus and after reaching 1.19 ng/ml. it remained at high levels during oestrus. The high plasma progesterone levels during the early days of metoestrus began to decline after the 20th day of metoestrus and remained at low levels. 24 hours after medroxyprogesterone acetate treatment to the bitches in experience group, the plasma oestrogen levels decreased sharply from 72.38 pg/ml to a level of approximately 33.22 pg/ml. Then 36 hours after the treatment, the decline continued and the oestrogen value had been observed at an average level of 13.25 pg/ml. Finally on the 6th day of the treatment, it had been observed at the base level. Although the plasma oestrogen levels of the bitches in control group reached a peak in prooestrus, it began to fall in the oestrus stage, but until the 6th day of the treatment it remained at a level higher than in the experiment group. The plasma LH levels of the bitches in experiment group have not reflected a rise and remained at base level throughout the study. The plasma LH levels of the bitches in control group reached a peak at the end of the prooestrus and starting to fall down with the beginning of the oestrus it maintained at base level throughout the metoestrus stage. İn spite of the fact that the erythrocyte values in the blood samples obtained throughout the study proved to be higher in experiment group than in control group, the difference between them has not been found statistically significant. Following to the treatment of medroxyprogesterone acetate the degree of leukocyte remained at 52high levels in the experiment group with respect to the control group and the difference between the two has been found statistically meaningful. After the treatment of medroxyprogesterone acetate to the experiment group, the number of trombocyte increased. The increase in the number of trombocyte in the experiment group has been found statistically meaningful after the treatment. Although the degree of hematocryte in the experiment group with respect to the control group reflected high levels, the difference between the two has been found statistically unsignificant. According to the results obtained, at the stage of prooestrus mostly parabasal, intermediary and a few amount of superficialcells and leucosites have been observed in vaginal cytological findings.During the oestrus stage, numerous superficial and less amount of intermediary cells have been observed. In the metoestrus stage higher amount of leukocytes, intermediary, parabasal and superficial cells have been observed. During the anoestrus stage, generally a fall in the number of cells occured and there have been observed basal, parabasal and intermediary cells together with a few amount of leukocyte. As a result of these observations, it is suggested that a single dose of medroxyprogesterone acetate application during the prooestrus stage is effective to refrain oestrus, but even this single dose bears possible side effects. 53