Tiroid kanserlerinde tümör belirleyicisi olarak fibronektin ve sialik asid düzeyi
Fibronectin and sialic acid as markers for thyroid cancers
- Tez No: 59859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
51 ÖZET Bu çalışmamızda; ülkemizde oldukça yaygın olan tiroid hastalıklarının bir bölümünü oluşturan tiroid kanserlerinde hücre membran dış yüzey glikoproteini olan fibronektin ve özellikle hücre membran dış yüzey glikoprotein ve glikolipidlerinin önemli bir komponenti olan sialik asid'in plazma ve doku düzeylerini inceledik. Çalışmamızda kullandığımız hasta grubunun plazma ve doku fibronektin düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük, plazma total sialik asid düzeyleri ise anlamlı olarak yüksek bulundu. Kanserli hastalarda plazma ve doku LSA düzeyleri ile doku total sialik asit düzeyleri, kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmasına rağmen aralarında anlamlı bir fark bulunamadı. Ayrıca çalıştığımız tüm parametreler arasında yapılan korelasyon anali zinde, plazma fibronektin ve plazma total sialik asid arasında (r=-0,3110), doku total sialik asid ve doku LSA düzeyleri arasında (r=0.3519) zayıf bir ilişki sap tandı. Tiroid kanserli hastalarda; özellikle fibronektin düzeylerinde gerek doku gerekse plazmada oldukça anlamlı düzeyde düşük sonuçlar elde etmemiz, bu kanser grubunda fibronektin düzeylerinin tanıda belirleyici olarak kullanılan diğer parametrelerle birlikte yararlı olabileceği kanaatini uyandırmaktadır. Ancak sialik asidle birlikte yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki ortaya konulamamıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY Fibronectin is a high-molecular-weigth glycoprotein present in plasma and other body fluids and tissues. Fibronectin play an important role in diverse biological phenomeno including cell adhesion, cell migration, embryonic development, wound healing, hemosthasis as well as in pathogenesis of diseases that include cancer and bacterial infection. On the other hand; sialic acid is an aldehyde, which is located in the outer cell membrane, as part of glycoproteins polysaccharides. Sialic acid is also an important component of mucins and of amide variety of serum glycoproteins. The aim of the present investigation was determining and corelating in the plazma and tissue of fibronectin and sialic acid levels in human thyroid cancer. Our results indicate that the mean plasma and tissue fibronectin levels in cancerous patients were found to be significantly lower than in controls. However, plasma sialic acid levels in cancerous patients were found to be significantly higher than in controls. In conclusion, plasma and tissue fibronectin levels are significantly lowered while plasma sialic acid levels are significantly elemated in various types of human thyroid cancers. So, plasma fibronectin and sialic acid levels can be useful diagnostic markers for human thyorid cancers.