Kamil Abduş gölü doğal sit alanı ve çevresinde koruma ve yenileme çelişkisinin irdelenmesi
The examination of the contradiction of protection and renewal in and around the natural protected area Kamil Adbuş lake
- Tez No: 598590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖRNEK ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanoğlu kent kurmaya başladığından beri çevresinde olup biten doğa olaylarını kontrol altına almaya çalışmış ve bu amaca yönelik müdahalelerde bulunmuştur. Önceleri basit ve doğa ile uyumlu olan bu müdahaleler zamanla doğa ile uyumlu olmaktan çıkmış; doğanın dengesinin bozulmasına ve kentlerin sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel özelliklerin zarar görmesine sebep olmuştur. Bu süreçte korunması gerekli alanlara zararlı müdahalelerin önlenmesi amacıyla yasal düzenlemeler yapılarak koruma eylemi oluşturulmaya başlanmıştır. Çalışmanın temel savlarından biri; teknoloji, çevre, doğa tüm hızıyla değişirken ve bu değişimin en büyük etkileri korunması gerekli alanlarda gözlemleniyorken; günümüz koruma politikaları ile korumanın sürekliliğin sağlanamayacağının nesnel örneği olarak, Kamil Abduş Gölü ve çevresindeki mekânsal değişimin incelenmesidir. Gölün özelliğini kaybetme süreci ve sonrasında geri kazanılabilmesi için yapılan son müdahale olan 5366 sayılı yasa aracılığı ile alanın Yenileme Alanı ilan edilmesi ve bu bağlamda koruma alanından yenileme alanına geçirilmesinin yerinde bir karar olup olmadığının sorgulanması temel amaçtır. Çalışma alanı ile ilgili en önemli verilerden biri Kamil Abduş Gölü ve Çevresindeki mekansal değişimi kronolojik olarak analiz etmektir. Bu amaçla, Tuzla Belediye Başkanlığı arşivi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı arşivi, TC. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı, Tuzla kent tarihi ile ilgili yerel kaynaklar tarafından yazılmış kitaplar, sahanın tarihsel fotoğrafları, sahanın günümüzdeki durumu, alanda analiz çalışmaları ve yerel kütüphanelerden yararlanılmıştır. Tez kapsamında doğal bir koruma alanı olan Kamil Abduş Gölü ve çevresinin, lagün gölü olma özelliğini, hangi planlama kararları ve bilinçsiz müdahaleler ile kaybettiği tespit edilecek, göl ve çevresinin yeniden kazanılması amacıyla hangi müdahalelerde bulunulduğu ve tüm bunların sonuçlarının doğal sit alanına yansımaları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Mankind has tried to take control of the natural events around itself since it started to build a city and intervened for this purpose. These interventions, which were previously simple and compatible with nature, were no longer compatible with nature. Therefore, it has caused the deterioration of nature and damage to the natural, historical and cultural characteristics of the cities. In order to prevent harmful interferences to the areas and / or assets, legal arrangements have been initiated to create a protective action. While the environment is changing in full swing and the greatest effects of this change are observed, one of the main arguments of the declaration, as an objective example of the fact that conservation cannot be sustained by today's conservation policies is the examination of the spatial change around Kamil Abduş Lake and its surroundings. Main objective is firstly to declare the area as a Renewal Area by means of the law no 5366, which is the last intervention for the process of losing the property of the lake and its recovery, and secondly decide to pass from protection area to renovation area. One of the most important data about the study area is to examine by analyzing the developments of the area throughout the history. For this purpose, the archive of the Municipality of Tuzla, the archive of the Istanbul Metropolitan Municipality, Naval Forces Command/Department of Navigation Hydrography and Oceanography, books written by local sources on the history of Tuzla city, historical photographs of the area, current situation of the field, analysis studies in the field and local libraries were used. As results of the declaration, at first, it will be determined that the natural habitat of Kamil Abduş Lake and its surroundings has lost the characteristics of the lagoon lake with which planning decisions and unconscious interventions. In the second place, interventions that perfomed in order to recover the lake and its surroundings and reflections of the consequences of all these to the natural site will be revealed.