Duvar ve ihtimalleri
Wall and its possibilities
  1. Tez No: 598601
  2. Yazar: BEYZA KIZILOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM KAYMAZ KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Varoluşun başladığı andan itibaren dönüşüm de başlar. Dönüşümle birlikte nesnelerin temsil biçimleri, anlamları ve nesnelere atfedilen anlamlar da değişir. Değişip dönüşen nesneler, fiziksel ve algısal olarak var olup yok olabilirler. Bütün bu dönüşüm sürecinin içindeki 'an'larda nesneler farklı potansiyeller barındırır ve farklı performanslar sergilerler. Her potansiyel aslında bir ihtimaldir ve her performans birden çok ihtimali de içinde barındırabilir. Nesnelerin içinde barınan bu ihtimaller çokluğunu temel alarak ilerleyen bu çalışma, 'duvar'ın fiziksel ve algısal olarak var olup yok olma hâlleri arasındaki olası ihtimalleri barındıran bir mimarlık kümesi oluşturmaya çalışır. Bu anlamda, duvarın temsil edilme olasılıkları üzerine bir çözümleme başlatır. Üç güzergâhta ilerleyen bu çözümleme, duvarın farklı 'an'larında ve 'hâl'lerinde okunmasıyla gerçekleşir. Her bir güzergâh duvarın o 'hâl'inde oluşan ihtimalleri göstermeyi hedefler. İlk çözümleme güzergâhı duvarın geçirimsiz, katılaşmış, 'kendi' hâliyle ilgilenir. Duvarın 'varlığı' ve 'yokluğu'nun performansını inceler. İkinci çözümleme güzergâhı, duvarın diğer yüzünün keşfedildiği bölümdür. Duvarın var olan yüzüne diğer bir yüzünü ekler ve kabul gören yüzüne ek olarak başka ihtimallerin de olabileceğini gösterir. Buna bağlı olarak bir dizi soruya cevap arar, nesneyi özneleştirir, özneyi nesneleşirir ve duvarın yeniden tanımlanmasını zorunlu kılar. Böylece duvar akışkanlaşır, duvarın akışkan hâli oluşur. Üçüncü çözümleme güzergâhında, duvara dair soruların artmasıyla bütün tanımlar muğlaklaşır. Güzergah boyunca yazar, duvarın özne mi, nesne mi, her ikisi de mi, yoksa hiçbiri mi olduğunu, hatta 'var olup' 'var olmadığını' bulmaya çalışır. Dahası, duvarın kabul gören iki yüzüne ek, başka yüzler aramayı hedefler. Sonuçlar bağlamında ise bu çalışma, duvarın pratiği, teorisi, temsili, anlamı ve ona atfedilen anlamlar üzerinden bir seri ihtimale ulaşmaya çalışır. Bu olguları mimarlık üzerinden okumayı dener.
Özet (Çeviri)
From the moment existence begins, so begins transformation. With the transformation, the way objects are represented, their meanings, and the meanings attributed to objects also change. Objects that transform and change can physically and perceptually exist and vanish. In these 'moments' of the whole transforming process, the objects have different potentials and perform differently. Each and every potential is actually a possibility; and each performance can contain multiple possibilities. Based on the multitude of possibilities contained within objects, this work attempts to create an architectural cluster that involves probable possibilities between the physical and perceptual existence of the 'wall'. In this sense, it initiates an analysis of the possibilities of the representation of the wall. This analysis that advances on three routes is made by the reading of the wall's different 'moments' and 'states'. This analysis, which advances on three routes, takes place when the wall is read in different 'moments' and 'states'. Each route aims to reveal the possibilities formed in the defined 'state' of the wall. The first analysis route deals with the wall's impermeable, solidified 'self' state; it examines the performance of 'presence' and 'absence' of the wall. The second analysis route is the part where the other side of the wall is discovered. It adds another side to the existing side of the wall and indicates that there may be additional possibilities in addition to the accepted. Consequently, it searches for an answer to several questions, subjectifies the object, objectifies the subject, and requires the redefinition of the wall. Thus, the wall becomes fluid and the wall's fluid form emerges. On the third route of analysis, with the increase in the number of questions about the wall, all definitions become vague. Along the route, the author tries to find out whether the wall is a subject, an object; simultaneously both or neither; or even 'present' or 'absent'. Moreover, the author aims to look for additional faces, in addition to the two accepted sides of the wall. In the context of the results, this study tries to reach a series of possibilities through the practice, the theory, the representation, the meaning of the wall - and the meanings attributed to it - and tries to read these phenomena through architecture.