Lorentz düzleminde minimum enerjili Bezier eğrileri
Bezier curves with minimal energy in the Lorentzian plane
- Tez No: 598600
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCESAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında, Lorentz düzleminde Bezier eğrilerinin nedensel(causal) karakterizasyonunu veren bir teorem elde edildi ve farklı nedensel karakterlere sahip Bezier eğri örnekleri verildi. Daha sonra, Lorentz düzleminde minimum esneme, gerilme ve titreme enerjili Bezier eğrilerinin bilinmeyen kontrol noktaları, bilinen kontrol noktalarının lineer birleşimi şeklinde bulundu. Minimum esneme, gerilme ve titreme enerjili Bezier eğri örnekleri verildi. Son olarak, Öklid düzleminde minimum titreme enerjili Bezier eğrilerinin bilinmeyen kontrol noktaları, matrisler yardımıyla farklı bir yöntem ile elde edildi ve bu yöntemin Lorentz düzleminde de geçerli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a theorem which gives the causal characterization of Bezier curves in Lorentzian plane is obtained and examples of the Bezier curve having different causal characters are given. Then, the unknown control points of the Bezier curves with minimal stretch, strain and jerk energy in Lorentzian plane are found linear combination of the known control points. The examples of Bezier curves with minimal stretch, strain and jerk energy are given. Finally, the unknown control points of Bezier curves with minimal jerk energy in Euclidean plane are obtained a different method by means of matrix and it is concluded that this method is valid in Lorentzian plane.