İstanbul'‌ ‌un‌ ‌su‌ ‌havzalarının‌ ‌değişimine‌ ‌ilişkin‌ ‌bir‌ ‌çözümleme‌
An evaluation about the changes of İstanbul's water basins
  1. Tez No: 598630
  2. Yazar: ZEYNEP YAMAÇ YÜKRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DORUK ÖZÜGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Literatürde, ekosistem ve ekoloji bağlamında havza ekosistemi incelenerek bunların yasal çerçevesi, yönetimi ve planlaması üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu tezde, ilk olarak ekosistem kavramı ve türleri incelenmiş, havza türleri ve hassasiyetleri üzerinde çalışılmıştır. İkinci olarak, havzaların yönetimi ve planlanması üzerinde durulmuştur. Bütünleşik Havza Yönetimi'nin önemi vurgulanmıştır. Son olarak, Osmanlı'dan günümüze Türkiye'deki su havzalarının korunması ve yönetimine yönelik tüm yasa ve yönetmelikler incelenmiştir. Ayrıca bu tezin esasını oluşturan İstanbul'un su havzalarının koruma kuşaklarına göre 1990, 2006 ve 2012 yıllarındaki tüm arazi kullanım türleri ve miktarları haritalar, grafikler ve tablolarla ortaya konmuştur. Havzaların kullanımına yönelik hazırlanan planlar ve yönetmelikler incelenmiş, planlardaki değişime ilişkin bir çözümleme sunulmuştur. İstanbul'un hızlı kentleşmesi ve nüfusunun hızla artması ile havzalarda yaşanan arazi kullanım değişimleri ve bunların etkileri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, in the context of ecosystem and ecology, the basin ecosystem has been studied and many studies have been done on the legal framework, management and planning of these. In this thesis, the concept and types of ecosystem were first investigated and basin types and their sensitivities were studied. Second, the management and planning of watersheds has been emphasized. The importance of Integrated Watershed Management is emphasized. Finally, all laws and regulations for the protection of watershed management in present day Turkey and the Ottoman Empire were examined. In addition, all land use types and quantities in 1990, 2006 and 2012 were determined by maps, graphs and tables according to the conservation zones of the basins of Istanbul which constitute the basis of this thesis. Plans and regulations prepared for the use of the basins were examined and an analysis of the changes in the plans was presented. The rapid urbanization of Istanbul and the rapid growth of the population and the changes in land use in the basins and their effects were examined.