Sürdürülebilir konut satın alımının çok kriterli karar verme metotlarıyla değerlendirmesi
An assessment of sustainable housing affordability using multiple criteria decision making methods
  1. Tez No: 598629
  2. Yazar: DENİZ İREM YERTUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Konut satın alımı sadece ekonomik parametrelerle değerlendirilemeyecek kadar karmaşık bir konudur. Yaşam kalitesini ve toplumun sürdürülebilirliğini arttırmak için konutun çevresel ve sosyal sürdürülebilirliği de dikkate alınmalıdır. Bu çalışma, hanehalkı refah düzeyini etkileyen ekonomik, çevresel ve sosyal kriterleri dikkate alarak farklı yerleşim yerlerinin alım gücünün sürdürülebilirliğini çok kriterli karar verme yaklaşımlarıyla değerlendirmektedir. Konusunda uzman kişilere yapılan görüşmeler neticesinde alternatif il ve bu alternatiflerin değerlendirilmesinde kullanılacak olan kriterler belirlenmiştir. Anketlerden elde edilen verilerden ağırlıklar hesaplanmış ve sonrasında Çok Kriterli Karar Verme tekniklerinden Düzeltilmiş AHP, TOPSIS, COPRAS ve ELECTRE yöntemleri kullanılarak karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing affordability, a very sophisticated issue, cannot be limited to the economic parameters. Environmental and social sustainability of housing also deserves importance so as to enhance life standards and maintain sustainability of societies. This study, therefore, focuses on the evaluation of the affordability of different settlements using multiple criteria decision making methods by taking economic, environmental and social criteria affecting the welfare of household level. Upon debates with area specialists alternative cities and also criteria to be applied in the evaluation process of these alternatives have been determined. Based on the data collated from surveys among Multiple Criteria Decision Making methods, the following methods namely Revised AHP, TOPSIS, COPRAS and ELECTRE are utilised comparatively to make an evaluation.