Bir gemiye ait pervane-şaft burulma titreşimlerinin incelenmesi
Resarch of propeller shaft tosional vibrations of a ship
  1. Tez No: 598660
  2. Yazar: ABDULKADİR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT ALARÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Gemi; makine gücüyle hareket eden, çeşit ebatlarda amaçlarına göre tasarımı yapılan birçok mekanik, elektronik aksamdan oluşan çok kompleks bir yapıdır. Bu yüzden normal bir makinede oluşabilecek her türlü dinamik kuvvet bu sistemde de oluşur. Her çalışan makinede meydana geldiği gibi dinamik bozucu etkiler ve hidrodinamik kuvvetler sonucu, gemilerdeki mevcut mekanik sistemlerde de titreşimler meydana gelmektedir. Gemide ayrıca titreşimi oluşturabilecek hidrodinamik etkilerde söz konusudur. Böyle bir durum söz konusu olduğundan inceleme yapılan sistemde hem makineden oluşan dinamik kuvvetler hem de sudan gelen hidrodinamik kuvvetler göz önüne alınmalıdır. Arzu edilen gemilerdeki titreşim etkisini azaltarak; mekanik aksamlar da oluşabilecek hasarları minimize etmek, yolcu konforunu arttırmak, çalışan yorgunluğunu azaltmak ve özellikle savaş gemileri için tespit edilebilirliği önlemektir. Gemilerdeki titreşimin ana kaynakları olan ana makine, şaft ve pervane üçlüsü bu çalışmada incelenen sistem olmuştur. Bu sistem değişik zorlamalarda farklı farklı titreşim tiplerine maruz kalır. Bu titreşimler sadece özel olarak her bir birime değil tüm gemiye etkileri olur. Bu yüzden yapılan analiz sadece bu sistem için değil tüm sistem için önem arz eder.
Özet (Çeviri)
A ship is an engine-powered, very complex structure, designed in various sizes depending on the function, consisting of numerous mechanical and electronic units. Therefore, all kinds of dynamic forces that normally happen in an engine will happen in this system too. Negative dynamic effects and hydrodynamic forces that occur in every running machine will create vibrations in the mechanical systems of a ship too. Furthermore, a ship is subject to hydrodynamic effects that causes her vibrate. In this case, the system must be examined in terms of both the dynamic forces created by the engine and the hydrodynamic forces created by the water. It is desirable to decrease the vibrational effect on the ships, so that damages to mechanical units can be minimized, working conditions of the crew can be improved, and naval ships can be prevent from being detected. This study focuses on the system of main engine, shaft and propeller being the major sources of vibration on board a ship. This system is subject to different types of vibration depending on the types of forces. As a result, the vibrations affect not a specific unit of the system, but the ship as a whole. Therefore, analysis must be performed not for a unit of the system, but on the system as a whole.