Mersin ilinde yetiştirilen 'hayward' kivi çeşidinde derim sonrası salisilik asit ve modifiye atmosfer paketlemenin kivi kalitesi ve muhafaza süresi üzerine etkileri
The effects of postharvest salicylic acid and modified atmosphere package on kiwi quality and storage time on 'hayward' kiwi variety grown in Mersin
- Tez No: 783923
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinde yetiştirilen 'Hayward' kivi çeşidinin meyveleri kullanılmıştır. Çalışmada hiçbir şey yapılmayan meyvelerin bir kısmı açıkta (Kontrol), bir kısmı modifiye atmosferde paketlenerek (MAP) ve Salisilik asit (SA) uygulaması yapılan meyvelerin bir kısmı açıkta bir kısmı ise MAP içinde 0±0,5 °C ve %90‒95 oransal nemde 6 ay süreyle depolanmıştır. Ayrıca raf ömürlerinin belirlenmesi için, meyveler 20 °C'de %70 (±5,0) oransal nemde 7 gün süreyle bekletilmiştir. Kivilerde muahafaza ve raf ömrü sonunda ağırlık kaybı (%), görünüş (1‒5 skala), fizyolojik ve mantarsal bozulmalar (%), meyve kabuk ve et rengi (h°), meyve eti sertliği (Kg-kuvvet), suda çözünebilir toplam kuru madde miktarı (%), titre edilebilir asit miktarı (%), meyve suyu pH değeri, C vitamini miktarı (L-Askorbik asit) ve tat (1‒9 skala) puanlaması ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, tüm kalite parametreleri birlikte değerlendirildiğinde; MAP ve MAP+SA uygulanan 'Hayward' kivi çeşit meyvelerinin kalitelerinde herhangi bir kayıp olmadan 0 °C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında 6 ay başarıyla muhafaza edilebileceği saptanmıştır. Kontrol meyvelerinin ise 0 °C sıcaklık ve %90-95 oransal nem koşullarında 4 ay başarıyla depolanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fruits of the 'Hayward' kiwi variety grown in Mersin were used. Some of the fruits in which nothing was done in the study were in the open (Control), some of them were packaged in modified atmosphere (MAP) and some of the fruits that were treated with salicylic acid (SA) were in the open, and some were in MAP at 0±0.5 °C and in 90‒95% relative humidity stored for 6 months. In addition, to determine their shelf life, the fruits were kept at 20 °C at 70% (±5,0) relative humidity for 7 days. Weight loss (%), appearance (1‒5 scale), physiological and fungal deteriorations (%), fruit skin and flesh color (h°), fruit firmness (Kg- strength), total soluble solids amount (%), titratable acid amount (%), juice pH value, vitamin C amount (L-Ascorbic acid), taste (1‒9 scale) scoring and statistical analyzes were made. According to the results obtained, when all quality parameters are evaluated together; It has been determined that the 'Hayward' kiwifruits treated with MAP and MAP+SA can be successfully stored for 6 months under 0 °C temperature and 90-95% relative humidity conditions without any loss in quality. It was determined that control fruits could be stored successfully for 4 months under 0 °C temperature and 90-95% relative humidity conditions.