Endüstriyel formaldehit tesisinde zenginleştirme kolonu uygulamasının enerji verimliliğine etkisinin incelenmesi
Investigation the effect on energy efficiency of quenching section execution at industrial formaldehyde plant
- Tez No: 598733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM EYİDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tutkal üretim tesisi, formaldehit üretim prosesi ve üre-formaldehit reçinesi üretim prosesi olmak üzere iki ana üretim hattına sahiptir. Formaldehit üretim prosesi çıktısı olan formaldehit çözeltisi, üre-formaldehit reçinesi prosesinin diğer hammaddesi olan üre ile Sürekli Karıştırmalı Tank Tipi Reaktörde (SKTR) reaksiyona sokularak %65 katı maddeli üre-formaldehit aminoplastik reçinesi elde edilir. Bu üre-formaldehit reçinesi daha sonraki aşamada Yonga Levha (YL), Orta Yoğunluklu Lif Levha (MDF), Yüksek Yoğunluklu Lif Levha (HDF) vb. ağaç bazlı panellerin üretiminde bağlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, formaldehit üretim prosesinde yapılan zenginleştirme kolonu uygulaması ve üretilen formaldehit çözeltisi konsantrasyonunun üre-formaldehit reçinesi üretim prosesindeki enerji tüketimine etkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Uygulamanın hedefi üre-formaldehit reçinesi üretim prosesinde hem ısı hem de elektrik enerjisi tasarrufu sağlamaktır. Zenginleştirme kolonu uygulaması ile vakumlu buharlaştırma işleminde ısı enerjisi ve elektrik enerjisi tüketiminde %69,6 tasarruf sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
Glue production plant contains two main production process as a formaldehyde production process and urea-formaldehyde resin production process. Formaldehyde solution as a product of formaldehyde production process is reacted with the other main raw material Urea in order to produce %65 solid content Urea-Formaldehyde aminoplastic resin. At the next step this urea-formaldehyde resin is used as a binder at the production of Wood Based Panels such as Particule Board (PB), Medium Density Fiber Wood (MDF), High Density Fiber Wood (HDF). In this study execution of quenching section at formaldehyde production prosess and affect of product solution concentration on energy consumption at urea-formaldehyde resin production has been investigated comparatively. The purpose of the execution to reduce both heat and electrical energy consumption of urea-formaldehyde production process. With the quenching section implementation %69,6 of saving of electrical and heat energy has been reached at vacuum evoparation step.