Sabit devirli kodlardan maksimum uzaklığa ayrışabilen kuantum kodların inşası
The construction of quantum maximum distance separable codes from constacyclic codes
  1. Tez No: 598734
  2. Yazar: MUSTAFA SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE KOLOTOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kuantum mekaniğinin klasik mekaniğe teorik olarak üstünlüğü kuantum hesaplama ve iletişim üzerine çalışmaları yoğunlaştırmıştır. Fakat bu durum iyi kuantum hata düzelten kodların inşası problemini ortaya çıkarmıştır. Bu tez çalışmasında lineer kodların bir sınıfı olan sabit devirli kodlardan iyi parametrelere sahip kuantum kodlar elde edilmiştir. Bölüm 1'de literatür özeti, tezin amacı ve hipoteze yer verilmiştir. Bölüm 2'de sonraki bölümlerde ihtiyaç duyulan lineer kodlar, sabit devirli kodlar ve kuantum kodlar hakkında temel tanım ve sonuçlar verilmiştir. Bölüm 3'te literatürde var olan kuantum kodların parametreleri iyileştirilmiş ve maksimum uzaklığa ayrışabilen kuantum kodların bir sınıfı için farklı bir inşa verilmiştir. Bölüm 4'te $q$ tek asal kuvveti olmak üzere sabit devirli kodlardan $\frac{q^2+1}{13}$ ve $\frac{q^2+1}{17}$ uzunluklu maksimum uzaklığa ayrışabilen kuantum kodlar elde edilmiştir. Bölüm 5'te $q \equiv 3\left( {\bmod 4} \right)$ olmak üzere $q^2+1$ ve $\frac{q^2-1}{4}$ uzunluklu maksimum uzaklığa ayrışabilen dolanıklık destekli kuantum kodlar elde edilmiştir. Ayrıca, elde edilen $\frac{q^2-1}{4}$ uzunluklu maksimum uzaklığa ayrışabilen dolaşık destekli kuantum kodların literatürde var olanlardan daha iyi parametrelere sahip olduğu gösterilmiştir. Bölüm 6'da sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Theoretical superiorities of quantum mechanics to classical mechanics have increased the studies on quantum computation and communication. However, this has led to the problem of construction of efficient quantum error correcting codes. In this thesis, efficient quantum codes from constacyclic codes which are a class of linear codes are constructed. In Section 1, the literature summary, the purpose of the thesis and the hypothesis are given. In Section 2, fundamental definitions and results about linear codes, constacyclic codes and quantum codes that are needed in the following sections are given. In Section 3, the parameters of quantum codes existing in the literature are improved and a different construction for a class of maximum distance separable quantum codes is presented. In Section 4, maximum distance separable quantum codes of length $\frac{q^2+1}{13}$ and $\frac{q^2+1}{17}$, for odd prime power $q$, from constacyclic codes are constructed. In Section 5, for odd prime power $q$ satisfying $q \equiv 3\left( {\bmod 4} \right)$, entanglement assisted maximum distance separable quantum codes of length $q^2+1$ ve $\frac{q^2-1}{4}$ are obtained. Moreover, it is proved that entanglement assisted maximum distance separable quantum codes of length $\frac{q^2-1}{4}$ which are constructed in this section have better parameters than the ones existing in the literature.