PCNA ve AgNOR'un evre 1 endometriyum karsinomunda prognostik faktör olarak değeri
Prognostic value of proliferating cell nuclear antigen (PCNA) expression and argyrophilic nuclear organizer region (AgNOR) in stage 1 endometrium carcinoma
  1. Tez No: 59875
  2. Yazar: FİLİZ CANDAN TOPUZ (HENDEN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Evre 1 endometriyum karsinomunda AgNOR ve PCNA ekspresyonunun prognostik değerinin araştırılması ve sağkalım ve diğer patolojik prognostik faktörler ile ilişkisinin gösterilmesi Materyal ve Metod:Evre 1 endometriyum karsinomlu 37 olgu AgNOR yöntemi ve PCNA immun boyama yöntemi ile incelendi. Kesitler olguların parafin doku bloklarından hazırlandı. AgNOR ve PCNA değerlerinin myometriyal invazyon, histolojik grade, nükleer grade, lenfovasküler invazyon.yaş, evre alt grupları ve sağkalım ile ilişkisi araştırıldı. Bulgular: 37 olgunun 3'ü evre 1a, 13'ü evre 1b ve 21 'I evre 1 c idi. Ortalama yaş 60 ve ortalama takip süresi 34,3 ay idi. Ortalama AgNOR değeri 4.0+1,2 ve median AgNOR değerinin 3,95(2,14-6,99) olduğu saptandı. Ortalama ve median PCNA değerleri sırası ile %45+21,14 ve %48(%8,10-%85,59) olarak bulundu. Evre art grupları ve myometriyal invazyon dışında AgNOR değerleri ile diğer prognostik faktörler arasında bir ilişki olmadığı saptandı ve AgNOR değerleri 4,5 ve üzerinde olan olgularda sağkalım daha düşük bulundu. PCNA ve diğer prognostik faktörler arasında da yaş dışında anlamlı bir ilişki bulunmadı ve PCNA değeri %30'un altında olan olgularda sağkalım daha yüksek bulundu. Sonuç: Endometriyum karsinomlu olgularda AgNOR'un prognozu etkileyebilecek bir faktör olduğu ancak, PCNA'nin aynı derecede etkin olmadığı sonucuna varılmıştır. 45
Özet (Çeviri)
To investigate the prognostic value of PCNA and AgNOR in stage 1 endometrial carcinoma and the relationship between survival and other pathologic prognostic factors. Study Design: PCNA and AgNOR expression were examined 37 stage 1 endometrial carcinoma. Tissue sections were prepared from paraffin-embeded tissue blocks. Prognostic value of expressions were investigated by rewiev of myometrial invasion, hystologic grade, nuclear grade.lymphovasculer invasion, age, stage subgroups and survival. Results: The 37 patients were evaluated, 3 had stage 1a disease, 13 had stage 1 b disease and 21 had stage 1 c disease. The mean age was 60 and mean follow up was 34,3 months. The mean and median AgNOR values were 4,0+1,2 and 3,95(2,14-6,99) respectively. PCNA values were also 45%+21,14 and 48%(8,10%-85,59). There was no exact relationship between AgNOR values and known prognostic factors of endometrial carcinoma except with stage subgroups and myometrial invasion. The patients who had AgNOR values 4,5 or higher had lower survival. There was also no relationship between PCNA and known prognostic factors of endometrial carcinoma except with age. The patients who had PCNA values lower than 30% had higher survival. Conclusion: AgNOR expression will be of prognostic interest and may be used as a prognostic factor for endometrial carcinoma. We also conclude that PCNA has a limited prognostic effect beside AgNOR in this patients. 46