Hatay ili merkez ilçede satılan yumurtaların kalite özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir çalışma
A study on determination of quality properties of eggs sold in Hatay central district
- Tez No: 598780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Hatay İli Merkez İlçe'de satılan yemeklik yumurtaların kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Dört farklı satış yerinden her seferde 3 farklı firmaya ait orta ağırlık sınıfından (M,≥53-63g) toplam 720 yumurta tesadüfi örnekleme yöntemiyle toplanmıştır. Yumurtalar, birer ay arayla, her alımda 20 yumurta olacak şekilde üç defada elde edilmiştir. Araştırma, iki faktörlü iç-içe sınıflandırılmış (4x3) deneme dizaynına uygun oluşturulmuştur. Yumurta dış kalite özelliklerinden yumurta ağırlığı, şekil indeksi, kabuk rengi, kabuk ağırlığı, kabuk kalınlığı, iç kalite özelliklerinden, ak indeksi, sarı indeksi, sarı ağırlığı, sarı rengi, kan-et lekeleri ve Haugh birimi özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality characteristics of edible eggs sold in the central district of Hatay. A total of 720 eggs of medium weight class (M, ≥53-63g) belonging to 3 different companies were collected by random sampling method from four different outlets. The eggs were obtained in three times, one month apart, with 20 eggs per intake. The research was designed according to two factor nested (4x3) experimental design. Egg external quality characteristics; egg weight, shape index, shell color, shell weight, shell thickness and internal quality characteristics; white index, yolk index, yolk weight, yolk color, blood-meat stains and Haugh unit properties were examined.