Yüksek katlı binalarda değişken soğutucu akışkan debili klima sistemleri ile fan-coıl sistemlerinin ekonomik yönden karşılaştırılması
Comparison of variable refrigeration system and fan-coil systems through to economic side at highrises
  1. Tez No: 598779
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP DÜRRİYE BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda ülkemizde kullanımı yaygınlaşan yeni teknolojik gelişmeler ile sürekli kendini yenileyen VRV sistemleri geleneksel sistemlere nazaran kurulum maliyetlerinin yüksek olması gibi bir dezavantaja sahip olsa da işletme maliyetleri açısından önemli bir avantaja sahiptir. Özellikle yatırım maliyetlerinin artmış olduğu günümüzde sistemlerin yatırım aşamasında mukayese edilmesi kaçınılmaz bir süreç haline gelmiştir. Bu çalışmada VRF sistemleri ile fan-coil sistemlerinin kurulum ve işlete maliyetleri açısından mukayese çalışması ve termodinamiğin II. Yasası uygulanarak ekserji analizi çalışması yapılmıştır. Sistemlerin uygulanması esnasında dikkat edilmesi gereken noktlar üzerinde durulmuş ve ekserji analizleri ile karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmadaki amaç iki farklı sistemin uygulanmasına karar verilmesi noktasında yatırım maliyetlerinin nasıl yapılacağı ve termodinamiğin II. yasasının sistemlere nasıl uygulanacağının öğretilmesidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the use of new technological developments in our country, the VRV systems which have been renewing themselves continuously have significant advantage in terms of operating costs even though they have disadvantage of high installation costs compared to traditional systems. In today's world, where investment costs have increased, the conpaison of systems at the investment stage has become an inevitable process. In this study, the comparison of VRV systems and fan-coil systems in terms of installation and operation costs and thermodynamics II. Exergy analysis was conducted by applying the law. During the implementation of the systems, the points to be considered are emphasized and compared with the exergy analysis. The aim of the study is to determine the cost of investment in two different systems and to teach how to apply the second law of thermodynamic to the systems.