The conditions and methods of the land travels of the Ottoman subjects during the pre-modern era
Pre-modern dönemde Osmanlı reayasının kara yolculuklarının şartları ve metodları
  1. Tez No: 598801
  2. Yazar: ÜLKÜ ZEYNEP BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pre-modern dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nda seyahatler herkes için, özellikle de siviller için zor ve tehlikeliydi. Üstelik merkezi otorite de sivillerin hareketliliğini teşvik etmiyor, herkesin yaşadığı topraklarda kalmasını istiyordu. Bu sebeplerden dolayı Osmanlı re'âyâsının toprağından ayrılmadığına dair yaygın bir kanı bulunmaktadır. Bu tez, bu varsayımın doğruluğunu sorgulamakta ve re'âyânın nasıl ve ne sebeplerle seyahat ettiğini incelemektedir. Pre-modern dönemde sivillerin seyahatlerinin her hangi bir resmi kaydı olmaması sebebiyle, bu çalışmada birincil kaynak olarak Osmanlı ve yabancı seyyahların seyahatnamelerinden faydalanılmıştır. Kullanılan diğer kaynakları ise içinde seyahatler esnasında karşılaşılan anlaşmazlıklar ve problemlerin yer aldığı şer'iye defterleri ile fetva mecmuaları oluşturmuştur. Bu belgeler ve ikincil kaynakların ışığında, genel varsayımın tersine Osmanlı re'âyâsının seyahatler sırasında karşılaşacakları riskler ve tehlikelerle baş etmenin yollarını arayıp buldukları sonucuna ulaşılmıştır. Tüccarlar, esnaflar ve diğer sivillerin Osmanlı topraklarında kendi imkanları ile ve ayrıca devletin resmi yol ağı, sistemi ve organizasyonunu kullanarak seyahat ettikleri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traveling in the Ottoman Empire during the pre-modern times was challenging and dangerous for everyone, but much so for civilians. Furthermore, the central authority discouraged the mobility of civilians and wanted them to stay put. These are why it is generally assumed that Ottoman tax-paying subjects, re'âyâ, did not leave their farms and hometowns. This thesis questions the truth of this assumption and examines how and why the Ottoman subjects traveled. As the travels of civilians were not recorded by the state in the pre-modern times, Ottoman and foreign travelers' travelogues were used as primary sources. Other sources to obtain information about voyages of Ottoman subjects were the court registers and fetva collections, which consisted of problems occurring during travels. An analysis of these materials, together with the secondary sources yielded to the result that contrary to the general assumption, Ottoman subjects sought and found ways of overcoming the risks and difficulties of changing places. Merchants, craftsmen and other civilians traveled across the Ottoman lands by their own means and benefited the road system, organization and network provided by the central administration.