The relation between venue preference and urban morphology in terms of smart city living
Akıllı şehir yaşam koşullarında konum tercihi ile morfoloji arasında ilişki
- Tez No: 675015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİP ÖMER EREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tercih, günlük faaliyetlerimizi harekete geçiren ve bireye bağlı olan hayatımızda önemli bir konudur. nerede yaşadığımıza, ekonomik sorunlarımıza, topluluğumuza vb. bağlıdır. Tercih seçimimizde çok etkilidir. Tercih sayesinde, koşullara bağlı olarak birçok şey gerçekleşir. Biri büyüdüğünde verdiği kararların çoğu tercihlerine dayanır. Nerede yaşayacağına veya gideceğine karar verebilir; ancak, yerin fiziksel yapısı, erişilebilirlik, bölge hakkında iyi hissetme, morfoloji ve bir kişinin kararını değiştirebilecek diğer birçok şey gibi bazı koşullar seçimlerini etkiler. Toplumun değişen koşulları ve teknolojinin ilerlemesiyle, bir kişinin kararını etkileyebilecek şeyler artmıştır. Her mahalledeki yaşam koşulları farklıdır ve aslında akıllı Yaşam standartları aşama aşama farklıdır. Akıllı yazılım ve programları kullanarak uyarılmamızı doğru bir şekilde ölçerek, her geçen gün daha akıllı hale gelen favori yaşam ortamımızı seçebiliriz. Akıllı şehrin kritik seçeneklerinden biri akıllı yaşamdır. Bu hedefe ulaşmak için diğer akıllı şehir seçenekleri (yönetim, çevre, hareketlilik, akıllı insanlar) aktif olmalıdır. Akıllı yaşam seçenekleri şunları içerir: 1. Kültür tesisleri 2. Sağlık koşulları 3. Bireysel güvenlik 4. Eğitim tesisleri 5. Turistik çekicilik 6. Sosyal uyum Akıllı Yaşam elde etmemize yardımcı olan değişken akıllı bir araçtır. Nüfusun büyümesi ve bilimin ilerlemesi ile teknolojiye olan ihtiyaçlarımız artmıştır. Ve bu ihtiyaçlar onun gelişmesine yol açmıştır. Aynı zamanda akıllı yaşamın en temel ihtiyaçlarından“sosyal uyumu artırmak ve insanları birbirine bağlamak”de yanıt verir. Akıllı araçlar bize farkında olmadığımız veya gitmediğimiz bir konu veya yer hakkında temel bilgiler vermektedir. İşimizi kolaylaştırmamıza yardımcı olmaktadır. Konum bilgisini oluşturur ve yolumuzu bulmamıza yardımcı olur. Foursquare, 4sweep, google map, Üçü de bize konum bilgisi sağlayan akıllı konum tabanlı sosyal ağlardır. Bir kişinin bir yere ne kadar gittiği veya ziyaretçi sayısı, check-in'ler, puanlar ve yerler hakkındaki yorumlar. Akıllı araçların insanların kararları ve tercihleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu söylenebilir. Ve insanları bir yeri ziyaret etmeye teşvik etmektedirler. Bir kişinin bir bölgeyi tercih etmesini etkileyen diğer faktörler, doğal faktörler ve yerin morfolojisidir. Morfoloji, farklı anlamlara sahip geniş bir daldır ve genellikle çeşitli formların incelenmesini ifade eder. Kentsel planlama alanında, kentsel yapı ve biçimle ilgilidir. Her yerin, tüm bu yükseklik ve topografya farklılıklarının temelini oluşturan belirli bir şekli vardır. Topografyanın farklı şekli, kentsel yapıyı ve şehrin dokusunu mekânsal kılar. Bir şehrin bloklar, yollar ve bunların ilişkileri gibi tüm fiziksel yönleri yerleri belirli kılar. Morfoloji, herhangi bir bölgenin sosyal eğilimlerini de tersine çevirebilir. Farklı kentsel yapı, kentsel erişim ve tesislerde farklılıklara neden olur ki bu da insanların vakit geçirmek için bir yeri seçmelerinin ve tercih etmelerinin hayati nedenlerinden biridir. Erişilebilirlik kavramı, zaman tasarrufu nedeniyle toplumun tüm üyeleri için önemli bir konudur. Günümüzde bilim ve teknolojinin ilerlemesiyle, çeşitli toplu taşıma araçlarının ortaya çıkmasıyla, uzun mesafelerde bir noktadan diğerine gitmek çok kolay bir hale gelmiştir. Modern ulaşım planlaması, insanların faaliyetlerini kolaylaştırmak için arazi modellerine ve özelliklerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Mekan ve o yerdeki insanların hareketi birbiriyle ilişkilidir. Bu konuyu tanımlamak için, bu tezde Space Syntax yöntemi kullanılmıştır. Mekan Dizimi yöntemini kullanılarak, insanların tercih ettikleri hareket rotaları ve bunların nedeni açıklanabilir. Mekan dizimi yöntemini kullanan derinlik haritası uygulamaları, yer ve insan hareketleri arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı olur. Bu aracı kullanmak, segment çizgilerinin sayısını ve cadde ve rotaların entegrasyonlarını ve insanların seçimine yardımcı olur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların yaşam standartları değişti ve çevre bunları karşılıyor. Akıllı cihazlar, bu teknolojilerin gelişmiş sonucudur ve insanların hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Bu akıllı aracın insanların tercihleri ve seçim üzerindeki etkisi yadsınamaz ve insanları çok uzak yerlere gitmeye ikna edebilir. Öte yandan, bu uygulamalar insanların bulunduğu yere kolayca ulaşmasını sağlar. Ayrica, yerin morfolojisi, şehrin deseni ve yerlerin zemin veya fiziksel özelliklerinin yüksekliği gibi insanların tercihlerini önemli ölçüde etkileyebilir. Kentsel ağları oluşturan yollar, insanların tercihlerinin önemli bir parçası olarak kabul edilir çünkü insanlar istedikleri yere daha hızlı ve daha kolay ulaşmayı tercih eder. Bu çalışmalardan dolayı, bu tez aşağıdaki sorulara cevap bulmaya çalışmaktadır: Bir mahalledeki etkinliklerin tercih edilmesinde akıllı araçların etkisi nedir? Morfolojinin bir mekandaki faaliyetlerin tercihi üzerindeki etkisi nedir? morfoloji değişkenleri ile LBSN değişkenleri arasındaki ilişki varmi? İlk bölüm giriş ile ilgilidir. Çalışmanın amacı, içeriği, yöntemi ve önemi açıklandı. İkinci bölüm akıllı şehirler, akıllı yaşam ve akıllı cihazlar ve bu cihazların sosyal hayata etkisi hakkındadır. Öncelikle Akıllı mahalleler ve akıllı şehirlerin parametreleri ve boyutları (akıllı hükümet, Çevre, ekonomi, hareketlilik, insanlar ve akıllı yaşam) ifade edilmektedir. Daha sonra akıllı yaşamın doğası ve önemli özelliği olan“sosyal uyum”soylenmektedir. Akıllı araçlar ve hibrit alanlar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son olarak, Foursquare ve dört tarama gibi LBSN uygulamalar yer almaktadır. Üçüncü bölüm, kentsel morfoloji ve onun farklı değişkenleri hakkındadır. Ayrıca bu bölümde kentsel morfoloji analizi uzay sözdizimi yöntemi ile ifade edilmiştir. Bu aşamada, insanların yürüyüş için rahat yerler seçerken tercihlerini ölçmek için mekan dizimi yöntemi seçilmiş ve ilgili analiz dördüncü bölümde yapılmıştır. Segment hattı, entegrasyon, seçim, entegrasyon / seçim, entegrasyon seçimi gibi çalışma incelenmiştir. Ayrica bu bölümde Yer tercihi ve bunların tanımlarının seçimi ve açıklaması ile ilgilidir. Önce mekan türlerine, kentsel mekandaki tercihlere ve mekan tercihini etkileyen faktörlere dikkat edilmiştir. Yer seçmekte olan insanlar için duygular, psikoloji ya da teknoloji toplumda olan biri için çok önemlidir. Tüm bu boyutlar geniş bir şekilde açıklanmıştır. Ek olarak, akıllı uygulamanın önemi, mekan tercihini ve bunların tartışılan kullanıcıların kararı üzerindeki önemini etkiler.Ardından Ulaşım sisteminde tercihler Yürüme ve yer seçiminde araçların ve yayaların tercihi tartışılmaktadır. Bu aşamada, insanların yürüyüş için rahat yerler seçerken tercihlerini ölçmek için mekan dizimi yöntemi seçilmiş ve ilgili analiz dördüncü bölümde yapılmıştır. dördüncü bölüm İstanbul'daki her üç ilçenin (Fatih, Kadıköy, Beşiktaş) potansiyeli hakkında istenen açıklamaları yaptıktan sonra yol ağları, cadde desenlerini ve çevrenin hareket potansiyelini ve yerel boyutlarda yayalar tarafından rota seçimini anlamak için hazırlandı.“DepthMapX”yazılımı kullanılarak uzay sözdizimi analizi, seçim ve alanlar arasındaki ilişkiyi anlamak için hazırlanmıştır. Her üç Kadıköy Beşiktaş ve Fatih bölgesinin haritaları hazırlanmış ve ilgili analizler yapılmıştır. Ardından, her üç alanın yapısal bilgilerini açıklayan morfolojik haritaları hazırlanmış ve ortamların daha iyi anlaşılması için gerekli açıklamalara değinilmiştir. Bu bölüm için Netcad, Autocad, QGIS ve ArcGIS yazılımı kullanılarak haritalar hazırlanmıştır. Daha sonra akıllı araçlarla ilgili veriler Foursquare, Foursweep, Google harita platformları kullanılarak tablolar halinde toplanır. Analizin gerekli ve esaslı açıklaması not edilmiştir. Ayrıca seçilen noktaların derinlik sayısı ve ulaşım istasyonlarına olan mesafesi google Maps yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Seçilen mekanların cadde boyutları Autocad ile hesaplanmıştır. Akıllı araçların tercihi ile morfoloji ve space syntax arasındaki ilişkiyi ölçmek için, Foursquare noktaları ve Foursweep check-inleri ile morfoloji ve Mekan Dizimi analizlerini birleştirerek, aralarındaki ilişkiyi kolayca anlamamıza yardımcı oldu. Sonuç kısmı olan beşinci bölüm, çalışma sırasında toplanan fikirleri değerlendirir. Özetle, bu çalışma nicel ve nitel yöntemler kullanılarak ölçülmüş ve değerlendirilmiştir. Birinci bölümde sorulan ilgili sorulara cevap verildi ve her üç alan için karşılaştırmalı yöntemle tercih açıklandı. Son olarak, bu çalışma, kamusal alanlarda tercih ve yer seçimi kavramını belirlemeye ve değerlendirmeye, her mahallenin sorunlarını çözmeye ve ziyaret alanlarının potansiyelini artırmaya yardımcı olmak için birleşik bir çalışmadır. Bu çalışma tasarımcılara rehberlik edebilir ve gelecekteki araştırmalara yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
Preference plays an important role in our lives that can directly affect our daily activities, so many factors such as individual behavior, the living places, economic issues, community, etc. All are critical features to impress the circumstance of choosing the preferences. Decisions are made based on preferences during the life span, some essential preferences such as choosing residency or selecting occupation; however, some circumstances can probably affect the choices. The physical structure of the surrounding environment, accessibility, to feel good about the occasions, morphology, and so many different reasons can change a person's decision. From another aspect of view, improving the technology and changing society's conditions leads to increased the quality of the lives, individually it can affect a person's decision. By this fact, living conditions in each neighborhood and zone are entirely different, resulting in altering the smart life standards point by point. It is possible by using intelligent software and investigate the desires and demands for choosing a proper place of living and the surrounding environment; this becomes smarter day by day. Smart living is one of the critical points of the smart City. Other smart City features such as government, environment, mobility, and smart people should be established to achieve this goal. Smart Living is included in: 1. Cultural facilities 2. Health conditions 3. Individual safety 4. Educational facilities 5. Touristic attractivity 6. Social cohesion The variable that helps to achieve smart living is the smart tool. Due to the population increasing and moving forward the different aspects of science, the needing to update technology has been increasing day by day and leads to enormous technologic development. It also responds to one of the most basic needs of smart living: increasing social cohesion and connecting people with each other. The concept of smart tools to give basic information about a subject or place that there is not enough information and familiarity for users. Easing duties, sharing location information, and finding a destination are some of the smart tools well-known facilities. Foursquare, Foursweep, Google Maps are permanent examples of smart location-based social networks that provide location information. Many information such as how a person took many trips to that place or the number of visitors, check-ins, scores, and comments about that place can be extracted from smart location-based social network applications. By this, It can be said that smart tools significantly impact people's decisions and preferences. Furthermore, morphology and natural features can affect the person's preference to choose a trip destination. Morphology is a broad branch with different meanings, and it can be referred to as the various forms of study. In the field of urban planning, the topographical condition of the zone determines the urban structural form. Different topography shapes and the city's physical features, such as blocks, roads, and their relation, make it zone-specific. In addition, morphology can also reverse the social trends of any region. Different urban structures excessively can affect the accessibility and reach to the urban facilities, which is an important reason people prefer and choose a place to have an enjoyable time. Nowadays, the importance of saving time for people is an undeniable fact that reveals the importance of accessibility, even though advancements in technology and the public transportation system are not as difficult as, years ago, to travel from zone to zone. Modern transportation planning aims to focus on land patterns and features to facilitate people's activities; due to this fact, the spaces and the movement of people in that place are closely interrelated. To describe the route choosing by pedestrsins, the Space Syntax method has been used in this thesis. The concept of the space syntax method is describing people's preferred movement routes and the reason for them. Depth map applications using the space syntax method helps to understand the relation of place and people's movements. Using this tool helps obtain the number of segment lines and integrations of streets and routes and people's choices. With the advancement of technology, people's living standards have changed dramatically and result in paying more attention to the environment. Smart devices are the advanced result of these technologies and help people to achieve their goals. This smart tool's impact on people's preferences and choices is undeniable. It is possible to convince people to travel a long distance; besides, users can easily reach the destination by helping these applications. In the second stage, the place's morphology can significantly impact people's preferences, such as the city's pattern and elevation of places' ground or physical features. Urban networks are considered an essential part of people's choice because they prefer to get to their desired place faster and more easily. Due to these studies, this thesis tries to answer the following questions: What is the effect of smart tools on the preference of venues in a neighborhood? What is the effect of morphology in the preference of venues in a neighborhood? what is the relation between morphology variables and LBSN variables? In this thesis, The first part is related to the introduction. The purpose, content, method, and importance of the study have been announced. The second part is referred to smart cities, smart livings, social cohesion, and smart tools which help increase social cohesion. Firstly, Smart city and Smart neighborhoods and their dimensions (smart government, environments, economy, mobility, people, and smart living) are expressed. Then the nature of smart living and its important feature,“social cohesion,”is expressed. Besides, Smart tools and hybrid spaces are explained in a well-detailed manner, which helps achieve social cohesion. Finally, Location-based Social Network (LBSN) applications such as Foursquare and four sweeps get a place. The third part is about urban morphology and its different variables. In addition, this chapter expressed urban morphology analysis with the space syntax method. The Space syntax method has been selected to measure people's Preference for choosing desirable locations for walking, and the relevant analysis has been done in the fourth chapter. The space syntax analysis has been carried out by Depth map, and it is completely described how it is possible to make an axial map and segmental map. Also, other topics such as Segment line, integration, choice, integration/choice were examined. Finally, the relation between urban morphology and space syntax analysis is declared. Besides, in chapter three, venue preference takes place. It is about preference and choice of place and description of their definitions. In addition, venue types, preference in urban spaces, and factors that affect the preference mentioned. Besides, the importance of the smart applications on the preference of the venues described. Chapter four is about case studies and start with a description of all three districts in Istanbul (Fatih, Kadıköy, Beşiktaş ). Road networks were prepared to understand street patterns and the environment's potential for pedestrian movements in local dimensions. Space syntax analysis using“DepthMapX”software is prepared to understand the relationship between choice and areas. Maps of all three Kadıköy Beşiktaş and Fatih zones have been prepared, and relevant analyses have been carried out. Then, morphological maps that explain the structural information of all three areas have been prepared, and the necessary explanations for a better understanding of the environments have been mentioned. Maps were created using Netcad, Autocad, QGIS, and ArcGIS software. Afterward, the data relating to smart tools are collected using the Foursquare, Foursweep, Google map platforms in tables. The needfully and essential explanation of the analysis is noted. Besides, The number of Depths and distance of selected points to transportation stations is evaluated using google Maps software. The street dimensions of selected venues street were calculated with Autocad. Using these platforms is convenient and fundamental these days. Finally, to measure the relationship between the Preference of Smart tools, morphological and Spacesyntax analysis, mixing Foursquare points and Foursweep check-ins with“morphological”and“choice&integration”maps are used. The last chapter, which is the conclusion part, evaluates the data and analysis carried out during the study. Briefly, this study has been measured and evaluated using quantitative and qualitative methods to find a way to answer the relevant questions mentioned in section one and explain the preference by comparative method for all three areas. Eventually, this study is a combined study to determine and evaluate the preference and choice of location in public spaces. It is tried to solve each neighborhood's problems and increase the potential of visiting areas. This study can guide designers and assist future research.