Köprülü kavşaklarda zemin iyileştirme ve iksa uygulamaları
Soil improvement and shoring applications in bridge junctions
  1. Tez No: 598912
  2. Yazar: GÖRKEM ABBASOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Şehirlerin büyüyerek nüfus yoğunluğunun artması ile araç sayısında oluşan artışlar sonucu şehir içi ve şehirlerarası ulaşım ağlarında bulunan yollar, oluşan trafik yükünü karşılayamaz hale gelmiştir. Mevcut trafik yoğunluğunu en aza indirmek için kavşak uygulamaları çok önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmamızda kavşak tipleri ile ilgili genel bir bilgi verildikten sonra, Kavşak çeşitlerinden biri olan, dönel köprülü kavşak uygulamalarından iki farklı alan uygulaması hakkında yapım aşamaları ile uygulanan zemin iyileştirme ve iksa yöntemleri anlatılmıştır. Dönel köprülü kavşak projesi olan iki uygulamanın yapım teknikleri, avantajları ve dezavantajları anlatılarak farklılıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in the population density and the increase in the number of vehicles, the roads in urban and intercity transportation networks cannot meet the traffic load. Junction applications have a very important place to minimize the current traffic density. In this study, after giving a general information about the types of intersections, two different area applications which are one of the intersection types, which are one of the intersection types, are explained with construction stages and soil improvement and shoring methods applied. The construction techniques, advantages and disadvantages of the two applications, which are a roundabout junction project, are explained and their differences are discussed.