Basık yörüngeli örten çift yıldız sistemlerinde eksen dönmesi ve üçüncü cisim etkisi
Apsidal motion and third body effect in eccentric eclipsing binary systems
- Tez No: 598913
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, ilave bileşene sahip olduğu belirlenen 19 basık yörüngeli örten çift yıldız sisteminden 10 tanesi seçilerek dönem analizi yapılmıştır. Bu sistemler, AO Vel, RR Lyn, RW Lac, TV Cet, U Oph, V477 Cyg, V1094 Tau, YY Sgr, HS Her ve V889 Aql'dir. Belirlenen 10 çift yıldız sistemi için dönem analizi yapılarak eksen dönmesi parametreleri ile ve üçüncü cisimlerine ait yörünge parametreleri hesaplanmıştır. Bu çalışmada belirlenen 10 sistemin eksen dönmesi ve üçüncü cisim parametrelerine ilave olarak eksen dönmesi ve üçüncü cisim parametreleri literatürden alınan 9 sistemde kullanılarak, üçüncü cismin gözlenen eksen dönmesi dönemi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Buna göre tüm sistemler için toplam eksen dönmesi içerisinde üçüncü cisim etkisinin ihmal edilebilir oranda olduğu belirlenmiştir. Eksen dönmesi dönemine en büyük katkının (RR Lyn ve V889 Aql dışında) bileşenlerin dönme ve karşılıklı çekim nedeniyle oluşturduğu etkilerden geldiği bulunmuştur. Bulut ve Demircan (2007) tarafından oluşturulan basık yörüngeli örten çift yıldız katologunda yer alan sistemler göz önüne alındığında basık yörüngeli örten çift sistemlerinin yaklaşık %15'nin üçüncü bir bileşene sahip olduğu görülmüştür. Yapılan analizlerde sistemlere çekimsel olarak bağlı üçüncü cisim kütlelerinin 0,09 - 4,97 Mʘ aralığında olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, ten of 19 determined eccentric eclipsing binary stars which have an additional component were chosen and analysed for period variations. These systems are AO Vel, RR Lyn, RW Lac, TV Cet, U Oph, V477 Cyg, V1094 Tau, YY Sgr, HS Her and V889 Aql. The determined ten binary systems were analyzed for orbital period variations and their parameters of apsidal motion and third body's orbital were computed. In this study, these determined period parameters and nine system's parameters which taken from literature were used for researching third body effect on the period of apsidal motion. Accordingly, it was determined that the effect of the third body in the total apsidal motion was negligible for all systems. The greatest contribution to the apsidal motion period (except RR Lyn and V889 Aql) was determined by the effects of rotation and mutual attraction of the components. By taking into consideration the systems in the catalog of eccentric eclipsing binary stars that created by Bulut and Demircan (2007), it was observed that 15 percent of eccentric eclipsing binary stars have an additional third body. In these analyses, the masses of third component that connected to binary systems gravitationally were determined between the range of of 0,09 - 4,97 Mʘ.