Kistik fibrozis tanılı hastalarda akut alevlenme döneminde bakılan tam kan sayımındaki ortalama trombosit hacmi, nötrofil lenfosit oranı ve platelet lenfosit oranlarının değerlendirilmesi
The evaluation of mean platelet volume, neutrophil lymphocyte ratio and platelet lymphocyte ratio in case of acute exacerbation period in patients diagnosed with cystic fibrosis
- Tez No: 598914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSEMMA KARABEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kistik Fibrozis (KF), mortalite ve morbiditesi yüksek olan genetik bir hastalıktır. Çalışmamız, hastalığın akut alevlenme dönemindeki ortalama trombosit hacmi (MPV), Nötrofil Lenfosit Oranı (NLR), Platelet Lenfosit Oranını (PLR) incelemek ve bu parametrelerle akut alevlenme dönemi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmada; Dicle Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Ünitesinde KF tanısı alan ve 2009-2019 yılları arasındaki dönemde akut alevlenme tespit edilen hastaların demografik özellikleri ve laboratuvar parametreleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubuna 92 KF'li hasta, kontrol grubuna yaş ve cinsiyet uygun 96 sağlıklı çocuk alındı. Çalışma grubu; boğaz veya kan kültüründe mikroorganizma üreyenler (Grup-1) ve üremeyenler (Grup-2) olarak 2 alt grupta toplandı. Yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), tanı yaşı, takip süresi, akut alevlenme nedeniyle hastaneye yatış sayısı, yatış süresi, Hemoglobin (Hgb), Hematokrit (Htc), Ortalama eritrosit hacmi (MCV), Beyaz küre sayısı (WBC), Nötrofil sayısı, Lenfosit sayısı, NLR, Platelet sayısı, MPV, PLR, C Reaktif Protein (CRP), Boğaz kültürü ve Kan kültürü sonuçları kaydedildi. Çalışmamızda 41'i (%44,6) kız, 51'i (%55,4) erkek 92 KF hastası, 43'ü (%44,8) kız, 53'ü (%55,2) erkek toplam 96 sağlıklı çocuk vardı. Çalışma grubunda yaş ortalaması 78,5±53,9 ay, kontrol grubunda 92,7±61,3 ay idi.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Mean Platelet Volume, Neutrophil Lymphocyte Ratio and Platelet Lymphocyte Ratio in case of Acute Exacerbation Period in patients diagnosed with Cystic Fibrosis Cystic fibrosis (CF) is a genetic disease with high mortality and morbidity. The aim of this study was to investigate the mean platelet volume (MPV), Neutrophil Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet Lymphocyte Ratio (PLR) during the acute exacerbation period and to evaluate the relationship between these parameters and acute exacerbation period. In this study; the demographic characteristics and laboratory parameters of the patients diagnosed as CF in the Pediatric Chest Diseases Unit of Dicle University between the years 2009-2019 were evaluated retrospectively. The study group consisted of 92 patients with CF and the control group consisted of 96 age and sex matched healthy children. Working group were divided into two subgroups as isolated (Group-1) and non-isolated (Group-2) throat or blood culture microorganisms. Age, body mass index (BMI), age at diagnosis, follow-up, number of hospitalizations due to acute exacerbation, duration of hospitalization, Hemoglobin (Hgb), Hematocrit (Htc), Mean erythrocyte volume (MCV), White blood cell count (WBC), Neutrophil Lymphocyte count, NLR, Platelet count, MPV, PLR, C Reactive Protein (CRP), Throat culture and Blood culture results were recorded. In this study, there were 41 (44,6%) female, 51 (55,4%) male 92 CF patients, 43 (44,8%) female, 53 (55,2%) male total 96 healthy children. The mean age was 78,5 ± 53,9 months in the study group and 92,7 ± 61,3 months in the control group.