Anemili köpeklerde plazma laktat konsantrasyonunun incelenmesi
Investigation of plasma lactate concentration in different dogs
- Tez No: 598926
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Birçok klinik durumda, laktat düzeyinin belirlenmesinin önemi vurgulanırken anemik durumlarda aneminin tipi ve şiddetinin plazma laktat konsantrasyonuna etkisi tam anlamıyla bilinmemektedir. Bu çalışmada anemili köpeklerde aneminin şiddeti ve tipinin plazma laktat konsantrasyonlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada farklı ırk, yaş ve her iki cinsiyetten 36 anemik, 12 sağlıklı, toplam 48 köpek çalışmaya dahil edildi. Anemili köpekler aneminin şiddetine ve tipine göre sınıflandırıldı. Hematolojik değerlendirmeler RBC, HGB, HCT ve MCV ölçümlerini kapsadı. Plazma laktat konsantrasyonları hasta başı analizörü ile kolorimetrik olarak test edildi.
Özet (Çeviri)
In many clinical situations, the importance of determining the level of lactate is emphasized, while the effect of type and severity of anemia on plasma lactate concentration in anemic conditions is not fully known. The aim of this study was to evaluate the effect of type and severity of anemia on plasma lactate concentrations in dogs with anemia. A total of 48 dogs (36 anemic, 12 healthy) of different breeds, ages and both sexes were included in the study. Dogs with anemia were classified according to the severity and type of anemia. Hematologic evaluations included RBC, HGB, HCT and MCV measurements. Plasma lactate concentrations were colorometrically tested on a point of care analyzer.