Sabit olmayan zeminde yapılan core egzersizlerin anaerobik performansa etkisi
The effect of core exerci̇ses on unstable ground to anaerobi̇c performance
- Tez No: 598927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı 19-25 yaş arası erkek bireylere sabit olmayan zeminde 8 hafta, haftada 3 gün yapılan core egzersizlerinin anaerobik performansa etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden oluşan (Yaş: 21.58±1.79 yıl; Boy: 175.25±6.85 cm; Vücut Ağırlığı (VA): 70.35±9.92 kg) 40 gönüllü katılmıştır. Katılımcılar rastlantısal yöntem ile BOSU grubu (BG) (n=13), düz zemin grubu (DZG) (n=12) ve kontrol grubu (KG) (n=15) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Araştırmada ön-test son-test desenli deneysel yöntem kullanılmış, deney grupları 8 hafta boyunca core antrenmanı yaparken, kontrol grubu herhangi bir antrenman yapmamıştır. Antrenman programı öncesi ve sonrasında vücut kompozisyonu ölçümü, Wingate anaerobik performans testi, izokinetik bacak kuvveti, dikey sıçrama ve 30 metre sprint ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of core exercises performed on 8 weeks and 3 days a week on anaerobic performance in male subjects aged 19-25 years. Forty volunteers (age: 21.58 ± 1.79 years; height: 175.25 ± 6.85 cm; BW: 70.35 ± 9.92 kg) were participated in this study. The participants were randomly divided into three groups: BOSU Group (BG) (n=13), Flat Flour Group (FFG) (n=12) and Control Group (CG) (n=15). The experimental method with pre-test and post-test pattern was used in the study. While the experimental groups were doing core training for 8 weeks, the control group did not do any training. Before and after the training program, body composition measurement, Wingate anaerobic performance test, isokinetic leg strength, vertical jump and 30 meters sprint measurements were performed.