A taxonomy proposal for video games with a focus on visualization modes
Görselleştirme modlarında odaklı video oyunları için bir sınıflandırma önerisi
  1. Tez No: 598955
  2. Yazar: ADNAN ALİCAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Oyuncular genelde farklı kategorilerde yer alan farklı oyunlarda farklı tarzda tecrübeler edinebilirler, bununla birlikte oyun geliştiricileri de yeni kamera açıları yeni dünya tasarımları, daha ayrıntılı veya daha anlaşılabilir bir yardımcı oyun karakteri gibi çalışmalarda bulunmaktadırlar böylelikle oyuncular da edindikleri yeni bakış açılarını, yeni tecrübelerini kendilerince ifade edebilirler. Dolayısıyla farklı türdeki oyunlar, farklı kamera açıları ve tabii ki farklı bakış açıları demektir. Çünkü her oyun aynı özgün harekete, sınırlı harekete veya hikâyeye bağlı yüzeysel harekete, yapılan seçimlerle ilerleyen harekete, serbest kamera açılarına veya sabit kamera açılarına sahip değildir. Bu tezde de bakacağımız farklı oyunlardaki perspektifleri ele alarak nasıl ve ne ölçüde farklı tecrübeler elde edilebileceğidir ve kullanan kişinin bakış açısının ne kadar değişebileceğidir. Bu kategorileri ve tecrübeleri incelemek maksadıyla bilinen belirli ölçüdeki oyunun yer aldığı bir tablo oluşturulmuştur. Buna bir oyunun DNA şeması gözüyle de bakabilmek ve bu farklı kategorideki oyunları daha anlaşılır kılabilmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Players usually have different types of experiences according to different types of games. Game developers have created different types of companions, created better camera angles, given new perspectives which aim to help players to understand and experience the mechanics and evolution of the games in their ways. However, this can be a different type of aspect via different platforms and categories. Different types of games mean different types of perspective is needed because not ever game can have free movement, limited movement or key-based movement, better camera angles or limited camera angles, free roam or story-based free roam (limited roam), simple storyline, decision- based storyline, no storyline etc. In the scope of this thesis, we are going to be looking at different types of games with different categories and how can be seen in a different experience might be taken upon this and can be really effective to get better visualization skills. To examine these categories and different types of experiences a table created upon a partial amount of known games which has left these types of experiences upon players which can also be described as a DNA schema of a game. With this table it is a possibility that almost every game can be more understandable.