Müzik ve bale ortaokulları müzik bölümü 5. sınıf solfej - dikte - teori dersi için öğretim programı önerisi
A curriculum (teaching program) proposal for solfege - dictation - theory course in department of music at department of secondary school of music
- Tez No: 469223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TURGAY ERDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışmada, Yüksek Öğretim Kurumlarına Bağlı Müzik ve Bale Ortaokulları'nın genel yapısı ve 5. Sınıf Solfej – Dikte – Teori dersinin içeriği, dünyada ve Türkiye'de kabul gören program geliştirme modelleri ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) program geliştirme modelleri incelenmiştir. Çalışmada aynı zamanda var olan yöntem ve metotlar incelenmiş ve analiz edilmiştir. Yapılan literatür taraması çerçevesinde 5. Sınıf Solfej – Dikte – Teori Dersi Öğretim Programı Önerisi hazırlanmıştır. Program geliştirme sürecinde ihtiyaçların belirlenmesi için Hacettepe Üniversitesi Müzik ve Bale Ortaokulu Müzik Bölümü 5. Sınıf Çalgı Dersi öğretmenlerine anket formu kullanılarak Müzik Bölümü 5. Sınıf Solfej – Dikte – Teori dersi için ihtiyaç belirleme çalışması yapılmıştır. Veriler betimsel analiz ve içerik analizi ile çözümlenmiş ve bulgulara ulaşılmıştır. Uygulanan ihtiyaç belirleme çalışmasından elde edilen bulgular doğrultusunda 5. Sınıf Solfej – Dikte – Teori Dersi Öğretim Programı'nın geliştirilmesi sürecinde kazanımlar, içerik ve öğrenme-öğretme durumları belirlenmiştir. Belirlenen kazanımlar doğrultusunda oluşturulan içerik sekiz ünite olarak ünitelendirilmiştir. Çalışmada aynı zamanda Bloom taksonomisi için müzik alanına ilişkin örnekler ve solfej – dikte çalışmalarına ilişkin yöntem ve teknik önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, general structure of Secondary Schools of Music and Ballet which are connected to Institution of Higher Education, content of 5th Grade Solfege - Dictation - Theory Class, globally accepted program development models which are also accepter in Turkey and the program development models of Ministry of Education (MEB) are analyzed. Similar procedures and methods are also analyzed. As part of scanning of literature, 5th Grade Solfege - Dictation - Theory Class Syllabus Proposal is prepared. In order to address the needs in the process of program development, a survey was conducted for teachers of 5th Grade Instrument Class in Hacettepe University Secondary School of Music and Ballet/Music Major. Data was resolved and reached to findings with descriptive analysis and content analysis. In direction of findings obtained from the applied needs assessment Survey, gains in development period of 5th Grade Solfege - Dictation - Theory Class Syllabus, content and learning-teaching situations were determined. In direction of determined gains, the content was divided into eight units. Therewithal, examples related to music field for taxonomy of Bloom, methods and techniques related to studies of solfege - dictation were presented.