Finansal tabloların XBRL ile raporlanmasının sağlayacağı üstünlükler ve taksonomi önerisi
The advantages of reporting financial statements with XBRL and a taxonomy proposal
- Tez No: 306713
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Teknolojik gelişmelerin her gün artan bir ivme ile gelişmesi, işletmelerin raporlama sistemlerini de etkilemektedir. Çağın ihtiyaçlarına uygun işletme raporlamaların yapılabilmesi için geliştirilen, işletme raporlarında standardizasyonu sağlamayı hedefleyen ve dünya çapında hızla yayılan XBRL, aynı zamanda finansal tabloların niteliksel özelliklerine uygun olarak hazırlanmasına da yardımcı olmaktadır.XBRL, finansal raporların internet üzerinden eş zamanlı olarak sunulmasını sağlamaktadır. XBRL ile finansal tablolar ve diğer bilgiler, bilgisayarlar tarafından okunabilir hale gelmektedir. Standart etiketlerin kullanılmasıyla, yatırımcılara ve ilgi gruplarına teknolojiyi kullanarak verileri daha kolay analiz imkânı verir ve mali tabloları saydamlaştırır. XBRL finansal tabloları daha anlaşılır, karşılaştırılabilir, ihtiyaca uygun ve güvenilir kılmaktadır.Bu çalışmanın amacı; Genişleyebilir İşletme Raporlama Dili olarak adlandırılan XBRL (eXtensible Buisness Reporting Languange)'in teknik yapısı, amaçları ve sağlayacağı yararları açıklamak, geleneksel finansal raporlama yöntemleri ile karşılaştırmak ve XBRL'i kavramsal çerçevede belirtilen finansal tabloların niteliksel özellikleri açısından değerlendirmektir.Taksonomiler XBRL'in en önemli bileşenidir. Taksonomiler, XBRL tarafından kullanılan sözlüklerdir ve verilere özel etiketleri tanımlar. Bu çalışmada, Türkiye için taksonomi önerisi hazırlanarak, bu konuda yapılacak çalışmalara yol göstermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of the rapid technological developments companies reporting systems are mainly affected. XBRL, which was developed to meet companies? daily needs aims to standardize business reports. It is getting spread around the world and at the same time helps companies to prepare their financial reports in accordance with their qualitative characteristics.XBRL enables the financial information to be presented simultaneously on the internet. With XBRL, statements and other disclosures are computer readable. The use of standardized tags also enables investors and other users to employ search-facilitated technology to analyze data within and across companies, making the statements more transparent. XBRL makes financial reports more understandable, comparable, relevance and reliable.The main aim of this study is to explain the technical structure, aims and the advantages of the system that is called XBRL (Extensible Business Reporting Language), comparison of traditional financial reporting and evaluate the qualitative characteristics of its financial reports.The most important component of the XBRL is taxonomies. Taxonomies are the dictionaries used by XBRL, and they define the specific tags for individual items of data. In this study, we prepared a proposal taxonomy for the Turkey is intended to guide future studies on this issue.