Psoriasis Vulgaris'in topikal tedavisinde 'Anthralin' ve 'Clobetasol 17-Propionat' kombinasyonunun değişik konsantrasyonlarda uygulanmasının karşılaştırılması
An Open randomised, comparative study with different combinations of anthralin and clobetasol 17-propionate in topical treatment of psoriasis vulgaris
- Tez No: 59901
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI. ÖZET Psoriasis kliniği kronik seyirli, alevlenmeler ve remisyonlar gösteren, toplumda %l-3 oranında sık gözlenen papuloskuamöz yapıda bir deri hastalığıdır. Etyopatogenezi tam olarak açıklanamamış ve halen kesin tedavisi bulunmamaktadır. Topikal tedaviler daha çok tercih edilmektedir ve bunların kombine kullanılması ile additiv etkinin sağlanması ve yan etkilerin azaltılması amaçlanmaktadır. Bu açık, rastgele ve karşılaştırmalı çalışmada kronik plak tip psoriasisli 40 olgunun vücut sağ yansına %0.0357 Clobetasol 17-propionate + %0.1328 Athralin kombinasyonu, sol vücut yansına ise %0.0108 Cobetasol 17-propionate + %0.3913 Anthralin kombinasyonu 4 hafta süre ile günde bir kez oklüzyonsuz olarak uygulanarak klinik etkinlikleri ve 3 aylık takip dönemindeki klinik durumlan araştınldı. Vücut sağ tarafında başlangıç skorlanna göre haftalık değişim yüzdeleri 1. haftada %41.34, 2.haftada %74.05, 3.haftada %92.01 ve 4.haftada %98.54 olarak saptanırken, vücut sol tarafında ise l.haftada %21.45, 2.haftada %47.98, 3.haftada %69.3 ve 4.haftada %87.34 olarak saptanmıştır. Aynca vücut sağ kısmında ortalama tedavi süresi 13 gün olarak saptanırken vücut sol kısmında ise 17 gün olarak saptandı. Bu sonuçlar her iki kombinasyonunda psoriasis tedavisinde etkili olduğunu ancak vücut sağ tarafına uygulanan tedavinin daha başanlı olduğunu göstermekte idi. 4 haftalık tedavi süresince hastalarda uygulamanın kesilmesini gerektirecek sistemik ve şiddetli lokal yan etki gözlenmemiştir. Perilezyonal boyanma clobetasol' ün daha yüksek konsentrasyonda kullanıldığı sağ tarafda daha fazla ortaya çıkarken diğer yan etkiler her iki tarafdada benzer oranda ortaya çıkmıştır. Tedavi sonrasında 3 aylık takip döneminde her iki taraftada relapsların geliştiğini ve relaps sürelerinin 3-5 hafta arasında değişmekte olduğunu gözlemledik. Aynca sağ tarafta 3 aylık takip döneminde sol tarafa göre daha kıssa sürede relaps gelişdiğini saptadık. Bu sonuçların ışığında, kronik plak tip psoriasisde clobetasol gibi kortikosteroidlerin anthralin ile kombine kullanılması ile additiv bir etkinin sağlanabileceğini, yan etkilerin ve ekonomik maliyetin daha az olabileceğini ve bu çalışmanın psoriasisin topikal tedavilerinde kullanılan yöntemlere alternatif bir uygulama olabileceğini düşünmekteyiz. 59.
Özet (Çeviri)
Vn. SUMMARY AN OPEN RANDOMISED, COMPARATIVE STUDY WITH DIFFERENT COMBINATIONS OF ANTHRALIN AND CLOBETASOL 17- PROPIONATE IN TOPICAL TREATMENT OF PSORIASIS VULGARIS Psoriasis is a papulosquamous disease of the skin that is characterised by a chronic nature, exacerbating and shows remission that affects 1-3% of the population. The pathogenesis is still not known and the treatment is not yet found. Topical treatments are more preferable. The aim of using combinations is to produce additive effects and to decrease side effects. In this open, randomised and comparative study, 40 patients with chronic plaque psoriasis were selected and the combinations of 0.0357% Clobetasol 17-propionate + 0.1328% Anthralin were received to their right body side, on the left side combinations of 0.0108% % Clobetasol 17- propionate + 0.3913% Anthralin were used without occlusive dressing for four weeks that diagnosed by clinically,in treatment duration and 3 mounts follow up period. In the right side, initial score with respect to weekly changes percent 41.34% for 1. week, 74.5% for 2. week, 92.1% for 3. week and 98.54% for 4. week were found. On the left side 21.45%, 47.98%, 69.3% and 87.34% were found respectively. In the first 3 week while the difference between clinical scores of two sides were significant, it decreased in fourth week. In addition, in the right side mean time to clearance of 13 days compared with left side of 17 days. This results showed that both combinations were effective in the treatments of psoriasis however, in the right side the treatment was more satisfactory. During the four week treatment, there were no systemic and severe side effects that were not need to stop the treatment. In the right side in which the clobetasol concentrations were highly used, perilesional staining was more occurred moreover, the other side effects occurred in similar way in both sides. At the end of the treatment, during the 3 months follow up period relapses were developed. There were a difference between left and right with respect to relapse time and it changed from 3 to 5 weeks. In this period the early relapses in right side were observed more than left. As a result, in chronic plaque psoriasis, using corticosteroids such as clobetasol with anthralin were more effective with regard to additive effects, decreasing side effects and cost effectiveness. In conclusion, this study could be alternative application for the topical treatment of psoriasis. 60.