Bazal hücreli karsinomlarda intralezyoner interferon alfa 2A ve interferon alfa 2B tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of the intralesional interferon alfa 2A and interferon 2B treatments in the basal cell carcinoma
  1. Tez No: 59902
  2. Yazar: EROL KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI. ÖZET Bazal hücreli karsinoma, açık tenli ve yaşlı bireylerde ortaya çıkan, güneş ışınlarının majör rol oynadığı, nadir olarak metastaz yapan, derinin en sık görülen malign epiteyal tümörüdür. Tipik klinik görünümü ile kolayca tanınabilir. Tedavisinde en iyi metod, cerrahidir. Ancak kozmetik sonuçları iyi değildir, ayrıca cerrahi girişimi tolere edemeyecek yaşlı hastalar, cerrahi girişimi istemeyen hastalar ile cerrahi girişimin lokalizasyon açısından sorun çıkaracağı lezyonlarda intralezyoner interferon tedavisi daha ön plana çıkmaktadır. interferon, normal ve malign hücre büyümesini engelleyerek bazal hücreli karsinom tedavisinde etkili bir seçenektir. Bu açık, rastgele ve karşılaştırmalı çalışmada klinik ve histopatolojik olarak bazal hücreli karsinoma tanısı konmuş 30 olguda interferon alfa 2a, alfa 2b ve her ikisinin kombinasyonunun etkinliği araştırılmıştır. Bazal hücreli karsinom tanısı konmuş 30 olgu 3 eşit gruba bölünmüştür. Grup 1, 2 ve 3 karşılaştırmalı olarak sırasıyla intralezyoner interferon alfa 2a, 2b ve 2a ile 2b'nin kombinasyonu ile tedavi edilmiştir. Grup 1 ve 2'de haftada 3 kez toplam 10 enjeksiyon yapılmıştır, interferon alfa 2a ile 2b'nin kombinasyonunun uygulandığı 3. grupta 5 enjeksiyon alfa 2a, 5 enjeksiyon alfa 2b yapılmıştır. Tedavinin sonunda 6-18 ay (ortalama 11.7 ay), olgular klinik ve histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Grup l'de 10 olgunun 8 'inde (%80) tam cevap, 2 'sinde (%20) kısmi cevap, grup 2'de 10 olgunun 9'unda (%90) tam cevap, l'inde (%10) kısmi cevap, grup 3'te 10 olgunun 8'inde (%80) tam cevap, 2'sinde (%20) kısmi cevap elde edilmiştir. Gruplar arasında istatistiksel olarak etkinlik açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. (p> 0.05) İzleme periodu 6-18 ay kadar sürmüş ve rekürrens gözlenmemiştir. Kısmi cevap gösteren 5 olgunun 3'ü cerrahi, 2 'si kriyocerahi ile tam olarak tedavi edilmiştir. Olgularda tedaviyi kesmeyi gerektirmeyecek şekilde yan etkiler, grup l'de % 37, grup 2'de % 27, grup 3'te % 36 olarak saptanmıştır. Tedavi sonrasında yapılan biyokimyasal testlerde istatistiksel olarak bir değişiklik gözlenmemiştir. Sonuç olarak interferon alfa 2a ve 2b'nin bazal hücreli karsinom tedavisinde etkili ve güvenilir olduğu ve her iki interferon tipinin konbinasyonunun tedavinin etkinliğini veya yan etki potansiyelini değiştirmediği kanısına vardık. 47
Özet (Çeviri)
VILSUMMARY COMPARISON OF THE INTRALESIONAL INTERFERON ALFA 2A AND INTERFERON ALFA 2B TREATMENTS IN THE BASAL CELL CARCINOMA Basal cell carcinoma is the most seen malignant tumor of the skin which is mostly due to ultraviole rays and rarely causes metastasis. It is usually seen in old and fair-skinned person. It can be recognized easily with its typical clinical apparence. In its treatment, surgery is the best method. But the cosmetic results are not so good and also in the case of old patients who can not tolerate the surgical procedure and in the lesions which the surgical procedure create problems due to settlement, the intralesional interferon treatment seems much more better. Interferon is an inhibitor of normal and malignant cell growth and an effective choice in the treatment of basal cell carcinomas. In this clear, random and comperative study, in the case of 30 patients who are confirmed basal cell carcinoma, clinically and histopathologically, the effect of the interferon alpha 2a, alpha 2b and combination of these agent is examined. A total of 30 patients with confirmed basal cell carcinoma are divided into three groups equally. Group 1, 2, and 3 were treated with intralesional interferon alpha 2a, 2b and the combination of 2a and 2b respectively. Lesions were enjected three times weekly in group 1 and 2 with total 10 injections. Interferon alpha 2a and alpha 2b were injected alternately in group 3, 5 injection alpha 2a, 5 injection alpha 2b. After 6-18 months (average 11.7 months) all cases evaluated clinically and cytologically. In group 1, 8 (% 80) patients had complete response and 2 (% 20) had partial response. Patients of group 2 showed 9 (% 90) complete response and 1 (% 10) partial response. 8 (% 80) patients had complete response and 2 (% 20) had partial response in group 3. No significant difference was found between the groups statistically in the aspect of effectiveness. (p>0.05) Follow up period ranged in 6-18 months and recurrences have not been observed. 3 of 5 patients who showed partial response were treated completely with surgery and rest 2 were with cryosurgery. The side effects which are not necessary for giving up the treatment, were found, % 37 in group 1, % 27 in group 2 and % 36 in group 3. In the biochemical tests which were made after the treatment, no any difference was observed statistically. As a result, in the treatment of the basal cell carcinbomas, we saw that interferon alpha 2a and 2b were effective and reliable choices, and the combination of these agents did not change the effectiveness of the treatment or the side effect potential. 48