Alopesi Areata'da tırnak bulguları
The Nail findings in alopecia areata
  1. Tez No: 59900
  2. Yazar: AYŞE TİJEN ÖZBOYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
50 Alopesi areatada tırnak bulgularına sık rastlanmakta olup olguların % 4 ile 66'sında en az bir tırnak bulgusu vardır. En sık görülen bulgu yüksek (pitting)' dir. Bunun yanı sıra görülebilen diğer bulgular ise benekli lunula, kırmızı lunula, mat pürüzlü tırnak, transvers çizgiler, longitudinal çizgiler, koilonişya, lökonişya, testere dişi görüntüsü ve pterijyumdur. Bu çalışmada 49 alopesi areata olgusunda alopesinin şekli ve şiddeti ile tırnak bulgularının görülme sıklığı arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ancak alopesinin şiddeti ve yoğunluğu arttıkça tırnakta saptanan çukurcukların yoğunluğu da artmakta, pürüzlü tırnak görünümüne total ve universal alopesi ile % 25'in üzerindeki saç kayıplarında daha sık rastlanmaktadır. Alopesiye eşlik eden otoimmun hastalıklar, metabolik bozukluklar, anemin ve atopinin tırnak bulgularının sıklığını etkilemediği gözlenmiştir. Alopesi areatalı hastalarda son atağın zaman ile tırnak plağındaki değişikliklerin lokalizasyonu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Son atak süresi 2 ayın altında iken bulgu tırnak plağının proksimalinde, son atağın süresinin 4 ayı aştığı durumlarda ise bulgular tırnak plağının distalinde veya tüm tırnak plağının yüzeyinde diffiiz olarak saptanmıştır. Tırnak bulgularının tırnak plağında proksimalden distale yayılması ve şiddeti son alopesi atağının süresine paralel olarak değişmektedir. Buna karşılık histolojik evreleriyle de ilişkili bulunmuştur. Tırnak bulgularının şiddeti ve lokalizasyonu alopesinin seyri, atak ve sıklığı zamanı hakkında bilgi veren bir kriter olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
51 SI&MART Nail changes are usually seen in alopecia areata and the reported incidence varies with in a wide range (4 % to 66 %). Pitting is the most frequent finding of the nail involvement in alopecia areata. The other abnormalities of the nail plate which seen in alopecia areata are red lunula, dusky lunula, trachyonychia, horizantal lines, longitudinal lines, koilonychia, leuconychia, V-shaped deformities of the distal margin and pterygium. Fortynine patients with alopecia areata were examined to determine the incidence of nail involvement and the relationship between the nail changes and the scveritiy of hair loss. Fortytree patients showed nail plate changes (87.75%) and the most frequent finding was pitting (76.74%). A significant relationship between the severity of nail plate findings and severity of hair loss was found. In addition, the localization of pitting on the nail plate signiiicatly correlatcd with the last attack of hair loss. Diffuse nail changes indicated long term attacks and band type changes or partly involvement occured prior to the attacks. It is concluded that severity and localization of nail plate findings, especially pitting, may be used to evaluate response to the treatment and the course of the disease in alopecia areata.