Karasu (Sakarya) kıyı alüvyon akiferinde yeraltısuyu kalitesinin hidrojeokimyasal değerlendirmesi
Hydrogeochemical assessment of groundwater quality in Karasu (Sakarya) coastal alluvial aquifer
  1. Tez No: 599029
  2. Yazar: MERVE YARIMBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YOLCUBAL, DR. ÖZGE CAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kapsamında, Sakarya iline bağlı olan Karasu kıyı alüvyon akiferinin hidrojeokimyasal özelliklerinin ortaya konması, deniz suyu girişiminin ve diğer antropojenik kaynakların yeraltısuyu kalitesi üzerindeki olası etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yeraltısuyu kalitesini ve deniz suyu girişiminin olası etkisini belirlemek amacıyla alınan yeraltısuyu örneklerinin fiziko-kimyasal özellikleri, majör iyon ve iz element kimyaları ortaya konmuştur. Çalışma alanındaki suların genel olarak CaHCO₃, Na-Cl, Ca-Cl, Na-HCO₃ tipi sular olduğu görülmektedir. Elektriksel İletkenlik (EC) değerleri 296,5-4657 µS/cm gibi geniş bir aralıkta seyretmektedir. Su örneklerinin klorür (Cl¯) içerikleri ise 9 ile 1267 mg/l arasında değişmektedir. Yüksek EC ve Cl¯ değerleri sergileyen bazı kuyularda ise kanalizasyon karışımını işaret eden belirgin bir koku tespit edilmiştir. Yeraltı sularında ölçülen nitrat seviyeleri ise
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to determine hydrogeochemical characteristics of coastal alluvial aquifer (Karasu, Sakarya) and the effect of seawater intrusion and anthropogenic contaminant sources on groundwater quality. Groundwater sampling was conducted to determine physicochemical properties, major ion and trace element contents of the coastal groundwater. In the study area, it is seen that the groundwaters generally exhibit Ca-HCO₃, Na-Cl, Ca-Cl, Na-HCO₃ water facies. Electrical conductivity (EC) values of the coastal groundwater varied in a wide range from 296.5-4657 µS/cm. Chloride contents of the groundwater samples also ranged between 9 and 1267 mg/l. Some well samples exhibiting high EC and Cl values were distinct with its smell, suggesting sewage contamination. Nitrate levels measured in the coastal groundwater were found between