Sakarya ili Karasu ilçesi kıyı yapılarının kıyı çizgisine etkisinin CoastSat uygulamasıyla incelenmesi
Investigation of the effect of coastral structures on the coastline of kKarasu beach in Sakarya province by CoastSat application
- Tez No: 742838
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, bir uzaktan algılama yöntemi olan CoastSat açık kaynaklı yazılım araç takımı kullanılarak çalışma alanı olarak seçilen Karasu Limanının doğusundaki yaklaşık 6,3 km'lik Karasu sahilinin 1990-2021 yılları arasındaki kıyı çizgisi değişiminin ve burada inşa edilen yapıların bu değişime etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, CoastSat araç takımı kullanılarak Karasu Sahilinin 1990 ve 2021 yılları arasındaki uydu görüntüleri işlenmiş ve yaklaşık aynı zamana denk gelen farklı yıllara ait görüntülerden yararlanılarak ilgili kıyı şeridinin kıyı çizgisi çıkartılarak üst üste çakıştırılmış ve kıyıda oluşan erozyon ve yığılma durumu belirlenmiştir. Kıyı çizgilerinin çakıştırılmasının yanında kıyı şeridi boyunca farklı lokasyonlardan kesitler alınarak kesitsel değişimler de incelenmiştir. Kıyı şeridinde oluşan erozyon ve yığılma durumlarına ilgili kıyıda inşa edilen balıkçı barınağı/liman, mahmuzlar ve açık deniz mendirekleri gibi yapıların bu değişime katkısı da tespit edilmiştir. Ayrıca, bölgenin dalga iklimi ve fırtına iklimi çıkartılarak farklı dönemlerdeki dalga ve fırtına iklimindeki değişimlerin bu kıyı çizgisi değişimine olan katkısı da tartışılmıştır. Sonuçta, yapımına 1995 yılında başlanılan liman inşaatının Sakarya nehrinden taşınan tortuların taşınmasını engelleyerek sahilde önemli ölçüde erozyona sebep olduğu, bu erozyonu önlemek için 2009 yılında inşa edilen 12 adet kıyıya dik mahmuzun şiddetli fırtınaların da etkisiyle birlikte erozyonun daha fazla artmasına sebep olduğu, meydana gelen kıyı erozyonunun önlenebilmesi ve kum toplama amacıyla 2010 yılında yapımına başlanan ve sonuncusunun 2016 yılının ortalarına doğru tamamlandığı kıyıya paralel inşa edilen toplam 27 adet ayrık dalgakıran akabinde sahilin kum tutmaya başladığı ve önemli miktarda kum tutmanın gerçekleşmiş olmasına karşın bazı kıyı kesimlerinde kıyı çizgisinin hala 1990 yıllarındaki seviyesine ulaşamadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the change of the coastline between the years 1990-2021 and the effects of the structures built here on the 6.3 km Karasu coast to the east of the Karasu Port, which was selected as the study area by using the CoastSat open source software toolkit, which is a remote sensing method. In this context, using the CoastSat toolkit, the satellite images of the Karasu Coast between 1990 and 2021 were processed, and the coastline of the relevant coastline was overlapped by using the images from different years, which coincided with the same time, and the erosion and accumulation situation on the coast were determined. In addition to overlapping the coastlines, cross-sectional changes were also examined by taking sections from different locations along the coastline. The contribution of structures such as fisherman's shelter/harbour, groins and offshore breakwaters built on the coast to erosion and accumulation on the coastline has also been determined. In addition, the wave climate and storm climate of the region were extracted and the contribution of the changes in the wave and storm climate in different periods to this coastal line change was also discussed. As a result, the construction of the port, the construction of which was started in 1995, caused significant erosion on the coast by preventing the transport of sediments carried from the Sakarya river, and the 12 vertical groins built in 2009 to prevent this erosion caused the erosion to increase further with the effect of severe storms, and the resulting coastal erosion. It has been determined that 27 offshore breakwaters, which were built parallel to the shore, the construction of which was started in 2010 and the last one was completed towards the middle of 2016, for the purpose of preventing sand collection, and that the beach started to hold sand and the shoreline still did not reach the level of 1990 in some coastal areas, although a significant amount of sand was retained.