Psoriasis tedavisinde banyo PUVA'nın etkinliğinin araştırılması
Research of the effectiveness of bath PUVA in the treatment of psoriasis
  1. Tez No: 59903
  2. Yazar: SAVAŞ ÇEKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ HARMANYERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Psoralen banyo solüsyonu + UVA ışınlan kullanılarak yapılan fotokemoterapi'den (Banyo PUVA), psoriasisli hastaların tedavilerinde, özellikle son yıllarda başarılı sonuçlar alındığı bilinmektedir. Banyo PUVA'nın etkinliğini ve güvenirliliğini araştırmak için; Ocak 1996-Haziran 1997 yıllan arasında kliniğimize başvuran, psoriasis tanısı konan, son bir ay içinde topikal ve sistemik tedavi görmemiş, yaşlan 20-32 arasında değişen (ortalama: 22.1) 20 erkek hastayı çalışmamıza aldık. Hastalar yatınlarak tedavi altına alındılar ve tedavi öncesinde, tedavi sırasında her 6 seansta bir ve tedavi bitiminde PASI skorlaması ile değerlendirildiler. Banyo solüsyonunun hazırlanmasında; 40 mg trioksalen, 120 mi etanol içerisinde eritildi ve bu hazırlanan kanşım küvet içine konulan 120 litre su ile kanştınldı (sonuç konsantrasyonu; 0.33 mg/L). Hastalar bu hazırlanan su içinde 10 dakika süreyle bekletildiler ve banyoyu takiben hemen UVA uygulandı. PUVA'nın başlangıç dozu, hastanın anamnezine ve deri tipine göre belirlendi. Buna göre UVA'nın başlangıç dozu 0.1-0.4 j/cm2 şeklinde oldu ve her bir tedavi için başlangıç dozunun yansı kadar arttırırn yapıldı. Haftada 3 seans olmak üzere maksimum 3 ay tedavi uygulandı. Hastalarımızda, 15-29 (ortalama: 20.4) seansta, 18.1-92.8 j/cm2 (ortalama: 44.6 j/cm2) kümülatif UVA dozuyla iyileşme sağlandı. Tedavi sırasında 20 hastanın 8'inde yan etki gözlendi. En çok pruritus olmak üzere, sırasıyla eritem ve püstül gelişimi görüldü. Bu yan etkiler tedaviyi kesecek şiddette değildi. Çalışma sonrası, 20 hastanın 19'unda (%95) tam düzelme, 1 hastamızda (%5) ise kısmi düzelme gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Psoralen bath solution plus UVA radiation therapy has been widely used in the treatment of psoriasis patients in recent years and obtained good results. We studied 20 maİEpatients of psoriasis aged 20 to 32 years (mean: 22.1) who were referred to dermatologic outpatient clinic between January 1996 and June 1997 in order to determine the effectiveness and safety of Bath-PUVA therapy. For inclusion, the patients were required not to be administered any topical or systemic therapy in last one month. This patients who were admitted to the clinic were evaluated by PASI scoring before, during and after therapy. Bath solution was prepared by dissolving 40 mg of trioxsalen in 120 ml of ethanol. Then, it was added to 120 liters of tap water in bathtub (final concentration: 0.33 mg/L). After the patients were stayed in bathtub for 10 minutes, they were radiated by UVA. Initial PUVA dosage (0.1-0.4 J/cm2) was determined according to the anamnesis and skin type in each patients. The dosage was increased as much as half of the initial dosage in each seance. The therapy was administered three times a week for maximum three months. Improvement was obtained in all patients in 15-29 seances (mean:20.4) with a cumulative UVA dosage of 18.1-92.8 J/cm2 (mean: 44.6). Side effect were observed in 8 out of 20 patients: Pruritus, erythema and pustule formation, in order of frequency. They were mild and none of the patients discontinued treatment because of side effects. At the end of the study, complete improvement was observed in 19 out of 20 patients (95%) and partial improvement was detected in only one patients (5%). Pre-and post treatment PASI results were evaluated by“t-test”and a statistically significant difference was determined between them (p< 0.05). In the light of the data obtained from our study, wer suggest that Bath-PUVA therapy is not only as effective as other topical and systemic therapeutic approaches (especially classic PUVA therapy), but also more advantageous and safer than them for high therapeutic effectiveness and low side effect profile. 43