Madde kullanım bozukluğu olan ergenler ve madde kullanım bozukluğu olan ergenlerin sağlıklı kardeşlerinin çocukluk çağı travması, psikolojik dayanıklılık ve beyin görüntüleme açısından değerlendirilmesi
Childhood injury, psychological resistance and brainimaging evaluation of adolescents with substance use disorderand healthy siblings of adolescents with substance use disorder
- Tez No: 599059
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Giriş: Madde kullanım bozukluğunda (MKB) genetik etkenlerin yanında çevresel faktörlerin de etkili olduğu bilinmektedir. Çevresel faktörler travma benzeri stres etkenleri ya da aile, okul, akran desteği gibi olumlu etkenlerdir. Genetik etkenler arasında ise beyin yapısal özellikleri sayılabilir. Beynin yapısal özelliklerinin kalıtımsallığı göz önünde bulundurulduğunda, MKB' de kardeşler ile yapılacak beyin görüntüleme çalışmaları oldukça değerlidir. MKB olan ergenler ile onların sağlıklı kardeşlerinin karşılaştırılması, madde kullanım bozukluğuna yatkınlık ve dayanıklılıkla ilgili beyin yapısal özelliklerinin değerlendirilmesini sağlayacaktır. MKB'de erişkin kardeşler ile yapılan beyin görüntüleme çalışmaları oldukça sınırlıyken, literatürde şimdiye kadar ergen kardeşler ile yapılmış bir beyin görüntüleme çalışması bulunmamaktadır. Amaç: Çalışmamızda 13-19 yaş arasında MKB tanısı alan ergenler ile MKB tanılı ergenlerin sağlıklı kardeşleri beyin görüntüleme bulguları, psikolojik dayanıklılık, çocukluk çağı travması açısından karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda gruplar, Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG) yöntemi ile beyaz cevher bütünlüğü açısından karşılaştırılmıştır. Yöntem: Araştırmamızın örneklemi Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezine (EÜTF EGEBAM) başvuran,13-19 yaş arası MKB olguları ve bu olguların madde kullanımı öyküsü olmayan sağlıklı kardeşleri ile madde kullanımı öyküsü olmayan sağlıklı kontrol grubu ile oluşturulmuştur. Kontrol grubu, kardeşler grubu ile yaş, cinsiyet, sigara kullanımı açısından eşleştirilmiştir. Çalışmaya alınan tüm olgulara sosyodemografik veri formu (SDVF) uygulanmıştır. Tüm olguların psikiyatrik değerlendirmesi Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli-Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) kullanılarak yapılmıştır. Tüm olgulara ergen psikolojik dayanıklılık ölçeği (EPDÖ) ve çocukluk çağı travmaları ölçeği (ÇÇTÖ) verilmiş, olguların ebeveynlerine de çocuğun davranışlarını değerlendirmeleri amacıyla Conners Ebeveyn Ölçeği-Yenilenmiş Formu uygulanmıştır. Olguların beyin yapıları Difüzyon Tensor Görüntüleme (DTG) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 20 MKB olgusu, 20 MKB olgularının sağlıklı kardeşleri ve 19 kontrol olgusu alınmıştır. Yaş ortalamaları MKB grubunda 17, kardeşler grubunda ve kontrol grubunda 15 olarak saptanmıştır. Örneklemimizdeki tüm olgular erkektir. Gruplar arasında psikiyatrik ek hastalık, okul devam durumu ve sınıf tekrarı açısından anlamlı farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: It's known that in substance use disorder (SUD)the environmental factors are effective as well as the genetic factors.Environmental factors are trauma-like stressors or positive ones like family,school, peer support.The genetic ones can be called the brain structural properties.When the inheritance of structural features of the brain is considered the brain imaging studies with the healthy siblings are quite valuable.The comprasion between adolescents with SUD and their healthy siblings provides the evaluation of the brain structural properties about the predisposition and resistance for SUD.In the litarature the brain imaging studies which are made with the adolescents with SUD are limited while there is none which is made with the healthy siblings. Objective: In our study the 13-19 year old adolescents with SUD diagnosed and their healthy siblings compared in terms of the results of brain imaging, psychological resistance and childhood traumas.At the same time these groups compared in terms of white matter integrity with Diffusion Tensor Imaging (DTG) method. Methodology: The sampling of our research is selected from the 13-19 year old adolescents with SUD diagnosed who have been applied to Ege Univercity Faculty of Medicine Child and Adoslescent Alcohol and Substance Abuse Research and Application center before and their healthy siblings who have no SUD diagnosed and the healthy control group who has no SUD diagnosed.The control group was matched with the healthy siblings by age, gender and smoking habits.The sociodemographic data form was filled up for each case.The psychiatric examinations of all the cases were done by using Affective Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School Age Children - Now and Lifelong Version-Turkish Adaptation.The Adolescent Psychological Endurance Scale (K-SADS-PL) and Childhood Trauma Scale (CTRS) were applied to each case and The Conners Parent Scale-Refurbished Form was applied to the parents to analyze the behavior of the child.The brain structures of the cases are evaluated with Diffusion Tensor Imaging (DTG). Results: 20 SUD diagnosed cases and 20 healthy siblings and 19 control cases have been incuded to our research.The average age is found 17 at the SUD diagnosed group and 15 at the healthy siblings and control group.