İnternet oyunu oynama bozukluğu ve problemli internet kullanımı olan ergenler ile madde kullanım bozukluğu olanların bağlanma ve duygu düzenleme becerileri açısından incelenmesi
Investigation of adolescents with internet gaming disorder and problematic internet use and those with substance use disorder in terms of attachment and emotion regulation skills
- Tez No: 877664
- Danışmanlar: DR. BİNAY KAYAN OCAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
AMAÇ: Son yıllarda hem madde bağımlılığı hem de internet bağımlılığı artmakta olup, özellikle çocuk ve ergenler için önemli bir sorun haline gelmiştir. Çalışmamızda bağlanma düzeyinin duygu düzenleme becerileri ile ilişkisi ve bunların internet bağımlılığı ile madde bağımlılığı açısından farklılıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza 12-18 yaş arasında 53 madde kullanım bozukluğu (MKB) tanılı olgu, 57 birey internet bağımlılığı (İB) olgu grubu olarak ve 33 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. İB olgu gurubunda Young İnternet Bağımlılık Ölçeği'nden 50 puan ve üzerinde alıp internet oyun oynama bozukluğu (İOOB) için DSM-5 tanı kriterlerini karşılayan 34 birey ve İOOB için DSM-5 tanı kriterlerini karşılamayan 23 Problemli internet kullanımı (PİK) olan birey yer almaktadır. Katılımcılar ve ebeveynlerinden alınan bilgilerle araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Olgular ve sağlıklı kontrollerden aydınlatılmış onam alındıktan sonra psikiyatrik değerlendirme“Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli”kullanılarak yapılmıştır. Ek olarak Çocuk ve Ergenlerde Duygu Düzenleme Ölçeği (ÇEDDÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ), Ebeveyn ve Akran Bağlanma Envanteri-Gözden Geçirilmiş Formu (EABE-G), Güçler ve Güçlükler Anketi- Ebeveyn Formu kullanılmıştır. Ayrıca MKB olgu grubunda Bağımlılık Profil İndeksi-Ergen Formu (BAPİ-E) kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmamızda ebeveyne bağlanma düzeynin ile ÇEDDÖ yeniden değerlendirme alt ölçeği arasında anlamlı ilişki bulunmazken, bastırma alt ölçeği ve aleksitimi ile negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. İB olguları ile MKB olguları duygu düzenleme becerileri açısından sağlıklı kontroller ile karşılaştırıldığında ÇEDDÖ ve TAÖ alt ölçeklerinde anlamlı farklılıklar saptanmıştır. İB ile MKB olguları duygu düzenleme becerileri açısından karşılaştırıldığında ise anlamlı farklılık saptanmamıştır. MKB olan grupta bağımlılık şiddeti ile ÇEDDÖ açısından anlamlı farklılık bulunmazken, aleksitimi açısından pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Yeniden değerlendirme ve bastırma stratejilerinin bağlanma ve bağımlılık şiddeti arasındaki aracı etkisi anlamlı bulunmamıştır. SONUÇ: Bu çalışmada ebeveyne bağlanma kalitesinin duygu düzenleme becerilerini etkileyebileceği, internet ve madde bağımlılığı olan bireylerin sağlıklı bireylere göre duygu düzenleme becerilerinde zorluk yaşadıkları, ancak bağımlılık türleri arasında farklılık olmadığı saptanmıştır. Duygu düzenlemenin bağlanma ile bağımlılık arasındaki aracı etkisi anlamlı bulunmamıştır. Çalışma sonuçları çocuk ve ergenlerde bağımlılık davranışlarına ilişkin yürütülen önleyici klinik müdahaleler için faydalı olabilir ancak bulgularımızın çoklu yöntem yaklaşımı benimsenerek daha geniş örneklemli çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In recent years both substance addiction and internet addiction have been increasing and have become an important problem, especially for children and adolescents. Our study aimed to examine the relationship between attachment level and emotion regulation skills and their differences in terms of internet addiction and substance addiction. METHOD: Our research included 53 patients diagnosed with substance use disorder (SUD), 57 with internet addiction (IA) case groups and 33 healthy controls. They were all between the ages of 12-18. Within the IA case group, 34 individuals scored 50 points or above on the Young Internet Addiction Scale and met the DSM-5 diagnostic criteria for internet gaming disorder (IGD), as well as 23 individuals with problematic internet use (PIU) and did not meet the DSM-5 diagnostic criteria for IGD. The sociodemographic data was filled in with the information obtained from the participants and their parents. After obtaining informed consent from the cases and healthy controls, psychiatric assessment was established by using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Aged Children (KID-SADS-PL). In addition, Emotion Regulation Questionnaire for Children and Adolescents (ERQ-CA), Toronto Alexithymia Scale (TAS), Revised Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA-R), Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ) parent forms were filled out. Additionally, the Addiction Profile Index Adolescent Form was used in the SUD case group. RESULTS: In our study, while there was no significant relationship between the level of parental attachment and the ERQ-CA reaprasial subscale, a negative significant relationship was found with the suppression subscale and alexithymia. When IA cases and SUD cases were compared with healthy controls in terms of emotion regulation skills, significant differences were detected in the ERQ-CA and TAS subscales. When IA cases and SUD cases were compared in terms of emotion regulation skills, no significant difference was detected. While there was no significant difference between addiction severity and ERQ-CA in the SUD group, a positive significant relationship was found in terms of alexithymia. The mediating effect of reappraisal and suppression strategies between attachment and addiction severity was not found to be significant. CONCLUSION: In this study, it was determined that the quality of attachment to parents may affect emotion regulation skills and individuals with internet and substance addiction have difficulties in emotion regulation skills compared to healthy individuals, but there is no difference between addiction types. The mediating effect of emotion regulation between attachment and addiction was not found to be significant. The study results may be useful for preventive clinical interventions regarding addictive behaviors in children and adolescents, but our findings need to be supported by studies with larger samples by adopting a multi-method approach.