Reçete bilgi sistemine göre senna glikozitlerini içeren müstahzarların aile hekimleri tarafından reçeteleme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of prescribing status of the products containing senna glycosides by family physicians according to prescription information system
  1. Tez No: 599064
  2. Yazar: MESİL AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışmasında, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış olan Senna glikozitlerini içeren müstahzarların 2013-2017 yılları arasında aile hekimleri tarafından reçetelenme durumu incelenmiştir. Reçetelemeye ilişkin elde edilen veri; yaş, cinsiyet, kalem sayısı, kutu sayısı, maliyet ve istatistiki bölge birimleri sınıflandırma sistemi bölgelerine göre değerlendirilmiştir. Senna glikozitlerini içeren müstahzarların tüm reçeteler içinde bulunma yüzdesi % 0,84 olarak bulunmuş olup bu ilaçların yaklaşık % 62'lik kısmının kadın hastalara yazıldığı tespit edilmiştir. Senna glikozitlerini içeren müstahzarların bulunduğu reçetelerin yarısı da 65 yaş üstü hastalar için yazılmış olup konstipasyonun daha sık görüldüğü kadın hasta grubu ve 65 yaş üstü hasta grubu için daha sık reçetelenmiş olduğu saptanmıştır. Ayrıca 0-12 yaş grubunda kullanım endikasyonu olmadığı halde, bu yaş grubundaki hastalar için de reçetelenmiş olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the preparation containing Senna glycosides that have been licensed by the Ministry of Health prescribed by family physicians in Turkey between the years of 2013-2017 of the situation was investigated. The data obtained for prescribing; age, sex, number of items, number of boxes, cost, and statistical region units were evaluated according to classification system regions. The percentage of preparations containing Senna glycosides in all prescriptions was found to be 0.84 %, where 62 % of these drugs were written to female patients. Half of the prescriptions containing preparations containing Senna glycosides were written for patients older than 65 years, while it was found that the prescriptions were more frequently prescribed for the female patient group where constipation was more common and for the patient group over 65 years. In addition, although there is no indication for use in the 0-12 age group, it was also prescribed for patients in this age group.