Hafik gölü (Sivas) fitoplanktonunun mevsimsel değişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 3197
  2. Yazar: SABRİ KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRAN DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
- 64 - VI. ÖZET Nisan 1986 -Haziran 1987 tarihleri arasında Hafik gö lü fitoplank t onunun kompozisyonu ve yoğunluğunun mevsimsel değişimi incelenmiştir. Ayrıca gölün fiziksel ve bazı kimya sal özellikleri de tesbit edilmiştir. Gölün planktonik alglerini öncelikle Bacillariophyta, Chlorophyta ve Cyanophyta gruplarına ait türler oluşturmak la beraber Chrysophyta, Cryptophyta ve Dinophyta gruplarına ait organizmalar daha az sayılarda bulunmaktadır. Çalışma peryodunun tamamında Bacillariophyta grubu organizmaları fitoplank ton da hakim olup, ilkbahar aylarında maksimum artış göstermiş, yaz ve sonbahar aylarında ise dü şük sayılarda kaydedilmiştir. Bu divizyoya ait Centrales or- dosundan Cyclotella, Pennales ordosundan da Havi çula ve Cym- bella genuslarının türleri daha sık ve yüksek sayılarda bu lunmuştur. II. derecede yoğun olan Chlorophyta' ya ait türler ilkbaharda, sonbahar ve yaz aylarına nazaran daha yüksek sa yılarda kaydedilmiştir. Bu divizyonun Chlorococcales ordosun dan Chlamy domona s, Oocystis ve Scenedesmus genuslarının tür leri zaman zaman önemli olmuşlar, Desmidiales'den Cosmarium ve Staurastrum genuslarının türleri ise hemen her mevsimde çok az sayılarda kaydedilmişlerdir. Fitoplank t onda III. de recede hakim olan diğer bir grupta Cyanophyta* dır. Bu grup içinde en sık Chroococcus genusu türlerine rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 65 - VII. SUMMARY The seasonal variation of the composition and den-* sity of phytoplankton of the Hafik lake has teen examined during April, 1986 and June, 1987. In addition, some chera- cal and physical properties of the lake have also "been determined. Althoug the Bacillariophyta, Chlorophyta and Cyano- phyta group species mainly constitute plank tonic alge s of the lake, a few organisms of Chrysophyta, Cryptophyta, Di- nophyta and Euglenophyta groups have also teen established. During the course of this study, Bacillariophyta group organisms were dominant in the phytoplankton, showing a max. increase in spring and a min. level in summer and autumn. Acording to this divisio, Cyclotella of centrales have been found to be more frequent and dense than flavicula and Cymbella of Pennales. The species of Chlorophyta observ ed to be the second dense group have been noted to be in greater number in spring than that in autumn and summer of this divisio Chlamydomonas, Oocystis and Scenedesmus spe cies of Chlorococcales order have occasianally been found to be significant but Cosmarium and Staurastrum species of- 66 - the desmidiales have almost been few in number in all sea sons. Another group which showed a third degree dominance in the phytoplankton was Cyanophyta. The Chroococcus spe cies were most frequently encountered in this group.