Yöneticilerin güç kaynaklarının çalışanlar açısından göreli önemi: Güç mesafesi açısından kültürler arası bir karşılaştırma
The importance of the bases of power of administrators in terms of employees: A cultural comparison in terms of power distance
  1. Tez No: 599081
  2. Yazar: ALPAY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin astlarını yöneltmede kullandıkları güç kaynaklarından hangisi ya da hangilerinin, çalışanlar tarafından daha fazla tercih edildiğini anlamak ve kültürel farklılıkların tercihleri ne yönde değiştireceğini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışma otomotiv yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın Türkiye ve Romanya lokasyonlarında yapılmıştır. Çalışanların güç kaynağı tercihlerini tespit etmek amacı ile senaryo tekniği uygulanmıştır. Çalışmada güç kaynağı kavramı French ve Raven tarafından geliştirilen güç kaynakları sınıflandırmasından temel alınmıştır. Kültürel farkları ve benzerlikleri yorumlamak amacı ile Hofstede'nin kültür boyutları kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarında; çalışanların yöneticilerinin kullanmalarını istedikleri güç kaynaklarından özdeşim, uzmanlık, zorlayıcı, meşru, ödül ilişki güç kaynaklarının ayrı ayrı ele alındığında ulusal kültür farkına göre değiştiği, yumuşak güç kaynağı olan uzmanlık, özdeşim, ilişki güçlerinin tercih edilmesinin iki kültür için benzer olduğu, zorlayıcı gücün her iki kültür içinde kullanılması en az tercih edilen güç kaynağı olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aim to understand the bases of power which managers used to direct their subordinates, which ones were more preferred by employees, and to examine how cultural differences would change their preferences. In this study was made in a company's Turkey and Romania locations which is operating in the automotive supply industry. In order to determine the bases of power preferences of employees, scenario technique was applied. The concept of power supply is based on the power supplies classification developed by French and Raven. The cultural dimensions of Hofstede were used to interpret cultural differences and similarities. In the results of the study; It was concluded that the power preference that the managers prefer to use according to the national culture difference is the soft bases of power of expert, reference, relationship power preference is similar for two cultures, the use of coercion power in both cultures is the least preferred power source has been obtained.