Güney Karaman koyunlarının bazı morfolojik ve fızyolojık özellıklerı
Some morphological and physiological characteristics of south Karaman sheep
- Tez No: 599108
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinde özellikle göçerler tarafından tercih edilen Güney Karaman koyununun morfolojik ve fizyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini, Mersin ili Tarsus ilçesinde göçer sistemde yetiştiriciliği yapılan 100 baş Güney Karaman koyunu ve kuzuları oluşturmuştur. Kış döneminde Mersin ili Tarsus ilçesi Bahşiş mahallesinde, çadırdan yapılmış ağılda kalan koyunlar, Haziran ayından itibaren Ekim ayının sonuna kadar Mersin ili Çamlıyayla ilçesi sınırları içerisinde bulunan, Çinili göl civarına göç etmişlerdir. Kışlakta kaldıkları dönemde deneme materyali ile birlikte farklı yaş gruplarında 100 baş koyuna meraya ek olarak günde 60-70 kg saman ve 50 kg kesif yem verilmiştir. Yayla döneminde hayvanlar sadece meradan beslenmişlerdir. Çalışma sonunda Güney Karaman koyunlarının genellikle siyah ya da siyahımsı kül renginde oldukları belirlenmiştir. Genellikle erkeklerin boynuzlu, dişilerin ise boynuzsuz olduğu bu ırkta yağlı kuyruğun ucunda“S”şeklindeki yapı olduğu belirlenmiştir. Canlı ağırlıkları orta irilikte olan bu ırkın ikizlik oranı %34.8 olarak hesaplanmıştır. Güney Karaman koyunları kaba karışık yapağı vermektedirler. Yapağıda incelik ve uzunluk değerleri kuzu ve ergin koyunlarda sırası ile 29.1±1.55 µ ve 32.4±1.81 µ, 23.8±2.32 cm ve 36.5±4.22 cm olarak belirlenmiştir. Erkek kuzuların entansif beside günlük canlı ağırlık artışı 232.8±10.24 gr olarak saptanmıştır. Güney Karaman koyunlarının ortalama laktasyon süt verimleri 37.7±1.56 litre ve laktasyon süresi de 172.5±2.98 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the morphological and physiological characteristics of South Karaman sheep especially preferred by nomads in Mersin province. The animal material of the study was formed by South Karaman ewes and lambs, which were grown in nomadic system in Tarsus, Mersin. Sheep in pens made of tents in the Bahşiş district of Tarsus in the province of Mersin in winter period the sheep migrated to the vicinity of the Çinili Lake, which is in the boundaries of Çamlıyayla District of Mersin, from June until the end of October. In addition to the pasture, 60-70 kg of straw and 50 kg of concentrated feed were given to the animals during the winter period. During the plateau period, the animals were fed only on the pasture. At the end of the study, it was determined that South Karaman sheep are usually black or blackish ash color. In this breed where males are horned and females are hornless there is S-shaped structure at the end of the fatty tail. The twinning rate of this medium sized breed was calculated as 34.8%. Southern Karaman sheep give rough coarse and mixed wool. Thickness and length values of the lambs and ewes were determined as 29.1 ± 1.55 µ and 32.4 ± 1.81 µ, 23.8 ± 2.32 cm and 36.5 ± 4.22 cm respectively. In the male lambs, the daily live weight gain was found to be 232.8 ± 10.24 grams. The mean lactation milk yield and lactation period of South Karaman sheep were determined as 37.7 ± 1.56 liters and 172.5 ± 2.98 days, respectively.