Sepiyolitin tozaltı ark kaynağında koruyucu toz olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of sepiolite as a protective powder at submerged arc welding
  1. Tez No: 599107
  2. Yazar: ÖMER ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Kil ve türevlerinin hammadde olarak kullanım alanları hızla artmaktadır. Bu malzemelerden biride endüstriyel sepiyolit veya tabakalı sepiyolit olarak da adlandırılan sedimanter sepiyolitlerdir. Bu oluşumlara, ülkemizde Eskişehir-Sivrihisar yöresinde çokça rastlanmaktadır. Bu çalışmada, kendisine özgü fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle endüstriyel kullanımı gün geçtikçe önem kazanan sepiyolit içeren kil minerali tozaltı ark kaynağı yönteminde koruyucu kaynak tozu olarak kullanılmıştır. Oluşturulan yeni kaynak tozu kullanılarak tozaltı ark kaynak yöntemiyle düşük alaşımlı yapı çelikleri kaynaklanmış olup sedimanter sepiyolitin kaynak metali üzerine etkisi incelenmiştir. Kaynak bölgesinin dikiş geometrisi, makro ve mikroyapısı incelenmiş olup sertlik ölçümleri yapılmış ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda sepiyolit içerikli kil mineralinin tozaltı ark kaynağında koruyucu kaynak tozu olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of clay and its derivatives as raw materials is increasing rapidly. One of these materials is the sedimentary sepiolites, also called industrial sepiolite or layered sepiolite. These formations are seen very common at Eskişehir-Sivrihisar region in our country. In this study, clay mineral includes sepiolite, which has become increasingly important for industrial use due to its specific physical and chemical properties, has been used as protective welding flux in submerged arc welding method. Low alloyed structural steels were welded by submerged arc welding method using the new welding flux and the effect of sedimentary sepiolite on the weld metal was investigated. Seam geometry, macro and microstructure of the weld zone were investigated and the observed changes in hardness measurements were given in this study. As a result of the study, it was observed that sepiolite containing clay mineral can be used as protective welding powder in submerged arc welding.