Demand side management – load scheduling optimisation in smart home by using mixed integer linear programming
Karmaşık tamsayı doğrusal programlama ile akıllı ev uygulamalarında talep tarafı yönetimi ve yük zamanlama optimizasyonu
- Tez No: 599124
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Ev Ekonomisi, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Home Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
En son teknolojiye sahip evin yanı sıra hızla büyüyen Talep Tarafı Yönetimi (TTY), hem tüketicilere hem de tedarikçilere daha fazla bilgi ve daha fazla esneklik ve kontrol sağlar. Ayrıca, iki yönlü iletişim teknolojileriyle kolaylaştırılan, tüketiciler ve servis sağlayıcılar arasında bilgi akışı, birçok akıllı uygulamaların ortaya çıkarmaya katkıda bulunmuştur. Akıllı ev teknik olarak, verimli enerji kullanımını sağlamak için, evdeki cihazların tümünü veya bir kısmını bir zaman çizelgesine göre çalıştırması anlamına gelmektedir. Bu nedenle, ideal enerji tüketimi, yenilenebilir enerji üretimi, enerji maliyetini en aza indirgeme açısından, akıllı evlere doğru dikkat çekici bir eğilim görülmektedir. Bundan dolayı, farklı elektrik tarifeleri için, bu tezde ev cihazlarının belirli bir zaman aralığında yük zamanlama problemi ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında, elektrik maliyetini en aza indirgemek amacıyla, enerji ihtiyaçlarının kısıtlamaları, çalıştırma süresi ve koşulları ile kullanıcı tercihi şartlarına tabi olan bir Karmaşık Tamsayı Doğrusal Programlama (KDTP) tekniği kullanılmaktadır. Akıllı prizlerle donatılmış dört evsel cihazın matematiksel modelleri uyarlanmıştır. Buna göre, toplam enerji tüketiminin ideal yönetimini sağlamak üzere; Matlab yazılımı KTDP tekniği ile akıllı ev talep tarafı enerji yönetiminde ve yük zamanlama optimizasyonunda kullanılmıştır. Geliştirilen teknik ile zaman çizelgeleme yöntemiyle hem elektrik faturasında hem de akıllı evin en yüksek talebinde bir düşüş görülmüştür. Önerilen programın, hem tüketicilere hem de enerji tedarikçilerine teknik ve ekonomik faydalar sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing Demand Side Management (DSM) besides the state-of-art home technology supplies a greater amount of information, and far greater flexibility and control for both consumers and suppliers. Furthermore, exchanging information between consumers and service providers, facilitated by two-way communication technologies, has contributed to emerging many smart applications. A smart home under control means running its appliances according to a time schedule to coordinate the power usage required for the house efficiently. Therefore, we see a remarkable trend towards smart homes from the standpoint of optimum energy consumption, renewable power generation, minimizing energy cost, and smart devices. Thus, the scheduling problem of home area appliance in a specific interval with a set of electricity tariffs like Time-Of-Use (ToU) pricing and dynamic pricing tariffs is discussed in this thesis. In this paper, a Mixed Integer Linear Programming (MILP) technique - subjecting to energy requirement, duration, and user preference constraints- under several scenarios of TOU and Real-Time Pricing (RTP) tariffs has adopted with a goal of minimizing electricity cost. Models of four appliances in a smart home equipped with smart plugs and a smart meter are developed. And accordingly, optimal management of total energy consumption processed as a MILP problem using Matlab with Optimisation Toolbox which provides a solver able to address such kind of problem. The appliance scheduling produces a decrease in the electricity bill and the peak demand of the smart home. It is observed that the proposed schedule brings technical and economic benefits to both customers and providers in the context of the DSM.