Azoxymethane ile indüklenmiş kolonik karsinogenezde Aspirin'in doku Malondialdehit( MDA) düzeyine etkisi ( Deneysel çalışma)
Effect of Aspirin on Tissue Malondialdehyde (MDA) in Azoxymethane-induced colonic carcinogenesis (Experimental study)
  1. Tez No: 599123
  2. Yazar: EMİNE ÖZLEM GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜMER DENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Kanserden dolayı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri olan kolorektal kanserin etiyopatogenezi multifaktöriyel bir olaydır. Bu faktörler içerisinde değerlendirilen ve çeşitli deneysel ve klinik çalışmalarla kolon kanseri gelişimindeki etkileri gösterilen maddelerden biri prostoglandinlerdir. Prostoglandin inhibisyonu sağlayan nonsteroid antienflamatuar ajanların (NSAİD'ların) kolon karsinogenezisinde supresyon sağladığı ortaya koyulmuştur. Son yıllarda yapılan çalışmaların birçoğu nonsteroid antienflamatuar ajanların (NSAİ) ve özellikle de Aspirin'in kolonik karsinogenezdeki önleyici etkisnin mekanizmasını ortya koymaya yöneliktir. Bu mekanizmalardan üzerinde en çok çalışılanı, araşidonik asit metabolitlerinin mutajenik ekileri konusudur. Malondialdehit(MDA) de araşidonik asit metabolizmasının, mutajenik etkisi gösterilmiş bir ürünüdür ve siklooksijenaz inhibisyonu ile MDA üretimi engellenebilmektedir. Biz de Aspirin(ASA)'in azoxymethane ile indüklenmiş kolonik karsinogenezde doku MDA'sına etkisini ortaya koymak amacıyla deneysel bir çalışma yaptık. !0'ar sıçandan oluşan 4 grup üzerinde çalışıldı. Grup 1 ; kontrol grubu. Azoxymethane(AOM) 'a eşdeğer volümde serum fizyolojik haftada 1 kez olmak üzere 2 hafta subkutan verildi. Grup 2; AOM grubu. 15 mg/kg/hafta AOM 2 hafta subkutan olarak verildi. Grup 3;AOM+ 1,4 mg/kg ASA grubu. AOM son dozuna takiben hesaplanan günlük sıvı miktarına 1,4 mg/kg ASA eklendi. Grup 4;AOM+ 5 mg/kg ASA grubu. AOM son dozuna takiben hesaplanan günlük sıvı miktarına 5 mg/kg ASA eklendi. Son AOM uygulamasından 52 hafta sonra tüm deneklere laparotomi uygulandı. Tüm gruplarda tesbit edilen tümöral oluşumların yer, sayı ve boyutları değerlendirmeye alındı. Tümör volümleri hesaplandı. Histopatolojik incelemeleri yapıldı ve hem tümör hem de normal mukoza MDA değerlerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The etiopathogenesis of colorectal cancer, one of the leading causes of cancer deaths, is a multifactorial event. Among these factors, prostoglandins are one of the substances evaluated and shown to have effects on the development of colon cancer by various experimental and clinical studies. Nonsteroidal anti-inflammatory agents (NSAIDs) that provide prostoglandin inhibition have been shown to suppress colon carcinogenesis. Most of the studies conducted in recent years are aimed at revealing the mechanism of nonsteroidal anti-inflammatory agents (NSAIDs) and especially the preventive effect of aspirin in colonic carcinogenesis. The most studied of these mechanisms is the mutagenic cultivation of arachidonic acid metabolites. Malondialdehyde (MDA) is also a mutagenic product of arachidonic acid metabolism, and inhibition of cyclooxygenase inhibits MDA production. We conducted an experimental study to determine the effect of Aspirin (ASA) on tissue MDA in azoxymethane-induced colonic carcinogenesis. Four groups of rats were studied. Group 1; control group. Serum physiological volume equal to Azoxymethane (AOM) was given once a week subcutaneously for 2 weeks. Group 2; AOM group. 15 mg / kg / week AOM was given subcutaneously for 2 weeks. Group 3: AOM + 1.4 mg / kg ASA group. Following the final dose of AOM, 1.4 mg / kg ASA was added to the calculated daily fluid amount. Group 4: AOM + 5 mg / kg ASA group. Following the final dose of AOM, 5 mg / kg ASA was added to the calculated daily fluid amount. All subjects underwent laparotomy 52 weeks after the last AOM. In all groups, the location, number and dimensions of the tumor formation were evaluated. Tumor volumes were calculated. Histopathological examinations were performed and MDA values of both tumor and normal mucosa were evaluated.