Assessment of changes in world heritage sites: The case of Pergamon and its multi-layered cultural landscape
Dünya miras alanlarında değişimin değerlendirilmesi: Bergama çok katmanlı kültürel peyzaj alanı örneği
  1. Tez No: 599143
  2. Yazar: ASLI CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez kapsamında, Dünya Miras Listesine dahil olmanın bir miras alanı üzerindeki etkileri ve oluşturabileceği değişimleri ve bu değişimlerin nedenlerini seçili bir örnek üzerinden araştırmak amaçlanmıştır. Seçilen Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı'nın fiziksel, fonksiyonel ve sosyo-ekonomik özellikleri ile ilgili miras alanı olması öncesi ve sonrasında toplanan aynı detayda veriler değerlendirilmiş, alandaki değişimler ve nedenleri araştırılmıştır. Sonrasında, ortaya konan değişimlerin uluslararası ve ulusal nedenleri ile bunların seçilen miras alanı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Dünya Miras Listesine dahil edilmenin artıları ve eksileri tartışılarak seçilen miras alanlarının geleceği hakkında öngörülerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate effects of World Heritage Listing on heritage places and to analyze possible reasons and impacts of change after inscription on a selected heritage place. In the selected case of 'Pergamon and its Multi-Layered Cultural Landscape', two consequent surveys were conducted, before and after the inscription containing the same set of information on the physical, functional and socio-economic features of the heritage place. These two data were presented and evaluated in order to understand the changes together with the reasons and impacts of these changes in Bergama. Later, within the context of defined aim, reasons of these changes in global and local context and their impacts on selected heritage place were evaluated and presented. Finally, a brief discussion on the pros and cons of heritage listing and the future of the selected heritage place was made.