Güneş sistemi dışındaki yıldızlar etrafında gezegen araştırmaları: Ötegezegenler ve özellikleri
Planets research around other stars beyond our solar system: Exoplanets and their properties
  1. Tez No: 599144
  2. Yazar: MURAT EMRE YILDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SOYDUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Kepler uzay teleskobu ile gözlenmiş üç ötegezegenli yıldız sisteminin (Kepler-7, Kepler-426 ve Kepler-435) geçiş ışık eğrilerinin analizleri yapıldı. Her bir sistem için seçilen üç farklı tarihte yapılmış geçiş gözlemleri ayrı ayrı analiz edildi ve bulunan sonuçların ağırlıklı ortalamaları alınarak geçiş model parametreleri hesaplandı. Ötegezegenlerin yıldızlarına ait bilgiler literatürden derlenerek, çalışılan gezegenlerin bazı temel parametreleri (kütle, yarıçap, yoğunluk vb.) hesaplanarak tartışıldı. Kepler-7b ve Kepler-426b ötegezegenlerinin oldukça sıcak, şişmiş Satürn benzeri olduğu, Kepler-435b'nin ise şişmiş, sıcak Jüpiter sınıfında olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışma kapsamında, ötegezegenlerin ve yıldızlarının bazı parametrelerinin istatistik dağılımları oluşturularak yorumlanmıştır. Ötegezegenli yıldızların çoğunun anakol bandında yer aldıkları ve önemli bölümünün kütle ve yarıçapının Güneş'e benzer olduğu görülmektedir. Keşfedilen ötegezegenlerin yarısından fazlasının kütlesinin 1 Mj'den büyük olduğu ve yoğunluklarının ise çoğunlukla 2 g/cm3'ten küçük olduğu ortaya çıkmıştır. Ötegezegenlerin denge sıcaklıklarının dağılımı, yarısından fazlasının 1000 K'den büyük sıcaklıkta olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the transit light curves of three exoplanet star system (Kepler-7, Kepler-425 and Kepler-435) observed with Kepler space telescope were analyzed. Transit observations made on three different dates selected for each system were analyzed separately and the transit model parameters were calculated by taking the weighted average of the results. The information about the stars of exoplanets was compiled from the literature and some basic parameters (mass, radius, density, etc.) of the planets studied were discussed. The exoplanets of Kepler-7b and Kepler-426b were quite hot, swollen Saturn-like, and Kepler-435b was swollen, hot Jupiter. In addition, the statistical distributions of some parameters of exoplanets and their stars were formed and interpreted within the scope of the study. It is seen that most of the exoplanet stars are in the main-sequence band and the mass and radius of the major part are similar to the Sun. It was seen that more than half of the discovered exoplanets had a mass greater than 1 Mj and their densities were usually less than 2 g/cm3. The distribution of equilibrium temperatures of the exoplanets has shown that more than half of them are at temperatures greater than 1000 K.