Türkiye'de kış turizm merkezlerinin durumu ve ideal yapıya göre değerlendirmesi
The present condition of winter resorts in Turkey and the evaluation of them according to the ideal structure
  1. Tez No: 59915
  2. Yazar: HAKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZAHİT SERARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yaz aylarında daha yoğun olan turizm.kış aylarında önemli ölçüde düşmektedir. Kış turizmi içerisinde çok önemli paya sahip olan kayak sporu açısından ülkemiz önemli bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyelin geliştirilmesi ve fiili hale dönüştürülmesi genel turizm içerisinde kış turizminin payını arttıracaktır. Bu sebeple kayak sporunun dolayısı ile turizminin mevcut durumunu ve sorunlarını tespit edip bu alanda gelişmeler kaydedecek çözüm önerileri geliştirmek çalışmamızın amacını oluşturmaktadır. İfade edilen amaca uygun olarak, Bolu-Köroğlu.Bursa-Uludağ.Erzurum- Palandöken Dağında ki işletme ve tesisler araştırma kapsamına alınmış.kayak sporunun mevcut durumu ve sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ancak konunun özelliği itibarı ile işletmeler ve katılımcıların sorunları ayrı ayrı tespit edilmeye çalışılmıştır. Dolayısı ile bu çalışma iki ayrı anket formuyla gerçekleştirilmiş,elde edilen bilgiler gözlem.zaman zaman da derinlemesine mülakat yöntemleri ile desteklenmiştir. Araştırma 8 işletmede 160 katılımcı üzerinde uygulanmıştır. Toplanan bilgi ve verilerin analizinde“ordinal ölçek ”kullanılmıştır.Bu şekilde elde edilen bilgi ve veriler yardımıyla çıkarılan sonuçlardan bazıları aşağıdaki şekilde özetlenebilir.Kış turizmi veya kayak pistleri telesiyeje daha fazla önem verilmesini gerekmektedir. Babylift (kayak öğrenme parkurlan)yeterli değildir.Zor parkurlarda kayak öğrenmeye çalışanlarda önemli sakatlıklar olabilmektedir. Katılımcılar personel kalitesini eksik bulmaktadırlar.lşletmeden memnun ayrılan müşteri başka müşterilere verilen bir tavsiye mektubu niteliğinde olacağından personel seçiminde titiz davranmalı ve hizmet içi eğitime tabi tutulmalıdırlar.Katılımcıların kayak merkezine seçerken etkilendiği tanıtım araçlarının başında arakadaş tavsiyesinin geldiği göz önünde tutulacak olursa bu durumun önemi daha çok anlaşılacaktır. Ayrıca katılımcılar işletmelerde uygulanan fiyatları“pahalı”bulmaktadırlar.Bu durum orta ve alt gelir grubuna mensup potansiyel talebi olumsuz etkilemektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü kayak araç gereç ve malzeme tedarikinde problem yaşamaktadırlar. İşletmeciler özellikle hafta sonu.yılbaşı.bayram sömestre tatilleri gibi dönemlerde talep fazlasıyla karşılamaktadırlar. Böyle zamanlarda konaklama kapasitesinin arttıracak ranza sistemi ve fiyat indirimi uygulamak mümkün olabilecektir. Çalışmamız yeni kurulacak kayak merkez ve işletmelerinin yapacakları planmada önemli ip uçları teşkil edecekken.mevcut işletmelerde reorganizasyon çalışmalarının gereği ortaya çırardığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Altough the summer months brings about a flow of tourism.there is a darstic drop duing the winter season. Skiing holds a great importance as a winter sport and tourism.Our country has very good potensial in this filed. Development of this sport will in return arouse torurism in the winter months. So with this reason.our goal is to identify the problem issues and find a solution of worthy importance. Regarding the stated reasoning for our research, we looked into some of our leading resorts such as Bolu-Köroğlu.Bursa -Uludağ and Erzurum- Palandoken.We looked into skiing possibilities the objective problems. However.the intensity of the diligent research fell into two categories.So we came to a conclusion by two different poll forms and we supported our outcome by observation and from time to time by interview.The research was based on 160 factors /people,in different resorts. So as to analyse the collected information and outcome.ordinal criterion was used.With this thought at hand and the help it brought forward,we hereby declare the following results: Regarding winter tourism and its skiing facilities.health centres were found insufficient The fact that these resorts are some distance away from main towns should be considered an important element.The resorts do not hold a wide range of childrens play centres or telesiyej. Telesiyej on the slopes ought to hold an important part, as filed skiing may be adapted during the summer months for further usage. Babylift slopes are not at appopriate avail as there are are ony few at disposal Catostrophic accidents may occur as beginners commence on professional fields. Skiers find the quality of personnel inadequate. If we consider the aspect that most people visit a resort on recommadition.we'll see satisfied guests are actually the trained to a service level which is not malignant. Another point is that the resort users are finding prices very dear. This distracts the great majority of people with average or low incomes.Skiers are finding equipment scarce during peak times such as weekends.new years,mid term holidays and bayram. At this time,so as to increase the capasity of resort users,it is better to use bunk bed system and to reduce the price. The aim of this research was to provide tips and helpful information for those resorts which are about to be launced and prove resorts that are already in function already need re-organisation with their present situation.