Laboratuar hayvanlarında (sıçanlarda) akut ve kronik koşma-yüzme egzersizlerinin çeşitli kan parametreleri üzerinde etkileri
- Tez No: 59914
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİDİN KAYSERİLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
8.ÖZET Kan değerleri egzersizi etkilediği gibi, egzersizde kan değerlerini etkilemektedir. Egzersizin tipine ve şiddetine bağlı olarak kanın hücresel elementlerinde ve plazmada değişikliklerin olduğu çeşidi araştırmalarla gösterilmiştir. Bir çok kaynakta kardiorespiratuar sistemin egzersize adaptasyonundan sıkça söz edilmektedir, oysa bu sistemlerle birlikte kan da egzersize adapte olmaktadır. Biz bu çalışmada akut egzersizin kan parametrelerine etkisini, kanın uzun süreli egzersize adaptasyonunu belirlemeyi, ayrıca akut egzersiz ve kronik egzersizin kan parametrelerine olan etkilerini iki ayrı tür egzersizde ( yüzme ve koşma ) kıyaslamayı amaçladık. Bu arada akut ve kronik egzersizin kalp ağırlıkları üzerinde yaptığı değişiklikleri inceledik. Bu çalışmada toplam 50 adet Wistar türü erkek Albino sıçanı kullanıldı. Her birinde 10 adet sıçan olan beş grup halinde egzersiz yaptırıldı. İlk gruba 35 C° suda, eşit şiddette sekiz hafta süreli, haftada 3 gün ve günde 20 dakika yüzme egzersizi uygulandı. Her haftanın sonunda sıçanların kuyruk enleri kesilerek eritrosit, hemoglobin, hematokrit, lökosit ve periferik yayma formüllerine bakıldı. İkinci gruba ise eşit şiddette sekiz hafta boyunca 15 m/ dk hızda, % 10 eğimli treadmill de haftada 3 gün ve günde 20 dakika koşma egzersizi uygulandı. Bu grupta da her haftanın sonunda sıçanların kuyruk venleri kesilerek eritrosit, hemoglobin, hematokrit, lökosit ve periferik yayma formüllerine bakıldı. Üçüncü grup, 35 C°' de tûkeninceye kadar yüzdürüldükten sonra öldürüldü. Dördüncü grup, 15 m/âk. hızda ve % 10 eğimde tûkeninceye kadar koşturulduktan hemen sonra öldürüldü. Son grup ise kontrol grubuydu. Bütün sıçanların öldürüldükten hemen sonra tam kan sayımları (eritrosit, hemoglobin, hematokrit, lökosit ve periferik yayma) ve kalp ağırlıkları incelendi. Kronik egzersiz yaptırılan koşma ve yüzme grupları için 6 haftalık haftalık sıçanlar kullanıldı. İlk hafta ağırlık değerleri kaydedildi. 8 haftalık çalışma 95sırasında her hafta kuyruk venleri kesilerek tüm kan parametrelerine (eritrosit, hemoglobin, hematokrit, lökosit ve periferik yayma formüllerine) bakıldı. Çalışma sonunda sıçanlar öldürülerek tam kan sayımı sonuçlarına ilaveten ağırlık değerleri ve kalp ağırlıkları incelendi. Akut egzersiz yaptırılan koşma ve yüzme grupları için de 14 haftalık sıçanlar kullanıldı. Bu gruplarında ağırlık değerleri kaydedildikten sonra tükeninceye kadar koşma ve yüzme egzersizleri yaptırıldı. Çalışma sonunda sıçanlar öldürülerek tam kan sayımı ve kalp ağırlık değerlerine bakıldı. Bizim yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz sonuçlarda akut egzersizlerde kan parametreleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Kronik egzersizlerin ilk haftalarında parametreler anlamlı derecede yükselirken, son haftalara doğru egzersize adaptasyondan dolayı, parametrelerde ilk haftalara göre bir düşüş gözlenmiştir. 96
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Blood count valves way influence exercise and vice versa various studies showed that the type and the intensity of exercise alter cellular elements of blood and plasma proteins. Cardiorespiratory adaptation to exercise is well known. Adaptation to exercise is also possible for blood. In this study, our aim was to determine the effects of excercise on blood parameters and adaptation to longterm excercise, and to compare the results of two different type exrcise in both acute and chronic regime. We also invertigate the effects of acute and chronic excercise on heart weight. 50 male wistar albim rats were included the study. Rats were divided into five groups (n=10,each). First group were performed 20 minutes swimming exercise three days in week during 8 week in 35 C° water.The second group were performed 20 minutes tread-mill exercise (15 m/min, %10 slope), three days a week during 8 weeks. Erythrocyte, hemoglobin, hematocrit and leukocyte measurements were perfomed at the end of each week. The third group was swum until to be exhausted, the fourth group was run until to be exhausted. After exhaustion, the third and fourth groups were killed and blood counts were performed. The last group was seperated as control group. Our results showed that during acute exercise blood parameters raised Chronic exercise raised blood parameters during initial weeks. All parameters declined to initial values during last weeks due to adaptation to exercise. 97