Trabzon'da sporun gelişmesine etki eden sosyal ve ekonomik faktörlerin analizi, bu analizin spora yansıması ve Trabzonspor örneği
The Analysis of the social and economical factors that effect the improvements of the sport in Trabzon, and the effects of this analysis to sport and the example of Trabzon
  1. Tez No: 59916
  2. Yazar: ALİ İHSAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
162 ÖZET Trabzon ili, Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde Samsun'dan sonra en büyük şehirdir. 4.685 kmrlik bir alana ve 1990 itibarıyla 795.849 kişilik il nüfusuna, nüfus yoğunluğuna sahiptir. Nüfus yoğunluğu olarak km2 başına 170'i aşmak suretiyle Türkiye'nin nüfus yoğunluğu en kalabalık 3. şehridir. Trabzon halkının yaklaşık % 25'i kentsel merkezlerde, % 75'i köy ve bucaklarda yaşamaktadır. Kırsal kesimde yaşayanlar tanım ile, kentsel ke simde yaşayanlar ticaret, eğitim ve zanaatla uğraşırlar. Kıyı kesimi, kırsal kesime göre daha çağdaş ve daha zengindir. Bu bakımdan spor olarak modern ve pahalı sporlara yönelmişlerdir. Trabzon'un spor tarihinde en önemli yeri futbol tutar. Anadolu'da taş rada kurulan ilk spor kulüpleri Trabzon'dadır. Taşra'da çıkan ilk futbol kita bı“Asosyeşin Futbol”Trabzon'da basılmıştır. T.İ.C.İ (Türkiye İdman Ce miyetleri İttifakı)nm İstanbul ve İzmir'den sonra üçüncü sacayağı Trabzon'dur. Günümüzde de Trabzon'da veya Trabzon dışında sembol olmuş Trabzon'lu futbolcular vardır, bu futbolcuların başarılı olmalarının nedenleri ar asında tarihsel futbol geçmişi sayılabilir. Coğrafi faktörler sayılabilir. Trab- zon'lu, dağlık arazide dağınık olarak yaşarken bağımsızlığı, hırsı, sonsuz azmi, harika doğası ile sportif yapıya sahip olmuştur. Trabzon'un futboldaki bu başarısı önce okullardan başlamış ve Trabzon Lise takımı defalarca şampiyon olmuştur. Trabzon Amatör şampiyonluğunu kazanan kulüpler, defalarca Türkiye Şampiyonalarında birincilik dahil, dereceler almıştır. Günümüzde de Trabzon'da birçok stad ve sahada163 yüzden fazla amatör kulübün sayısız ftbolcuları top koşturmakta ve bu mü cadele Türkiye'nin futbol pazarını oluşturmaktadır. Ancak Trabzonspor seyircisi 1984'ten sonra şampiyonluğa doymuş ol duğundan Trabzonspor, Trabzonlu olmayan, seyirci çekebilecek flaş spor cular tranfer etmeye başladı. Dünyanın en iyi kalecisi bile Trabzon'a geldi. Ancak özden uzaklaşma Trabzonspor'daki milli düşünceyi, amatör zihniye ti, profosyonel zihniyete taşıdı ve başarı düştü. On yıldan fazla bir zaman dır şampiyonluk gelmemeye başladı. Bunun yolu tekrar öze dönüş olmalı dır. Sonuç olarak Trabzon'da en ağırlıklı spor futboldur ve Anadolu'da en yoğun olarak futbol yapıldığı yer olan Trabzon, İstanbul'da şampiyonluk çıkaran tek şehirdir.
Özet (Çeviri)
164 SUMMARY Trabzon is the second big city of east Black Sea of Turkey. It has 4685 km2 area and it has 795.849 population, nearly 160.000 people live in the centre of city. It is one of the most crowded city of Turkey, it is the third crowded city of Turkey. Trabzon has got a lot different highlands. Mountains of Trabzon are going on a long line near the sea. The mountains of north side are danger- rous and high, the climate of Trazon is too rainy and warm. % 25 of Trabzon people live in the centre of city, % 75 of people live in towns and the country. The people of the countries plant seeds and har vest crops in their frelds. The people of the city usually make trade. These people are richer than the others sothey can try expensive sports. In the last years trade of Russia started to increase in Trabzon econo my, Tourism and trade increcased. Trabzon football team begon to play well, so sport tourism increcased too. Trabzon is very old city, in the history of Trabzon had founded by dif ferent societies, countries suchas Greek, Hellen Ottoman (etc). The harbour of Trabzon is always a very popular place between Turkey and middle east countries. Sports of this centrury, championships could be done in the Circus of Kavak. We can see this information in the Evliya Çelebi's journey book. The names of some of the most important sportsmen of Trabzon^are165 Nazmi Bilge, Naci Bastoncu (Taka Naci) Ali Kemal Denizci, Şenol Güneş, Özkan Sümer, Ahmet Suat Özyazıcı, Turgay Semercioğlu, like Hasan Polat are footballers, they were very popular footballers, were very successful, people of Trabzon live in different places because of impossibility. The superiority in Trabzon football had started at schools first and high school fotball team of Trabzon won championship many times. Trabzon is a city hich has many football frelds, went up to the first league of football and it's superiority has been continuing since then. And at the end we will say for Trabzonspor it is a very success full team between the other Turkish football teams. The most popular sport of Trabzon is football.