Essitaloprama bağlı kilo alımı ve metabolik değişikliklerde santral ve periferik nöropeptitlerin rolü
The role of central and peripheral neuropeptides in weight gain and metabolicchanges due to essitalopram
  1. Tez No: 599153
  2. Yazar: MEHMET YILDIRIM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Psikiyatrik hastalığı olan bireylerde kardiyometabolik risk faktörlerinde artış nedeniyle morbidite ve mortalite oranı artmaktadır. Bunun nedeni hastalıgın kendisi ile ilişkili ve/veya psikotrop ilaç kullanımı ile ilişkili faktörler olabilir. Antidepresanların dislipidemi, diabet, obezite gibi metabolik risk faktörleriyle ilişkisi ve bunun altında yatan mekanizmalar yeterince netliğe kavuşmamıştır. Bu mekanizmaları anlayabilmek amacıyla essitalopram alan hastalarda vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, serum lipid profili, açlık kan şekeri, karaciğer fonksiyon testleri ve hipotalamik beslenme düzenleyici nöropeptitlerden POMC, NPY, periferik peptitlerden ise CCK ve pankreatik bir hormon olan insulin düzeyleri ve essitalopramın bu parametreler üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla Mart 2018 - Ocak 2019 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri kliniğine başvuran, essitalopram tedavisine karar verilmiş, çalışmaya alma kriterlerine uyan hastalardan 30 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalardan tedavinin başlangıcı ile 12. hafta kontrolünde planlanan ölçümler yapılmış, araştırılan parametrelere bakılmak üzere kanlar alınarak biyokimyasal tetkikler yapılmıştır. Veriler IBM SPSS 23.00 programına girilerek istatistiksel analizleri yapılmıştır. Hastalarda üç ayın sonunda anlamlı değişim olarak kilo, bel çevresi artışı ve bel- kalça oranında azalma saptandı. Nöropeptit düzeyinde ise POMC'deki düşüş anlamlı bulundu. Bu düşüşün yeme davranışı modülasyonunda bozulmaya yol açarak kilo artışına neden olabileceği düşünülmüştür. Ancak daha geniş gruplarda ileri ölçümlerle bu mekanizmaların çalışılması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The rate of morbidity and mortality increases due to an increase in cardiometabolic risk factors in individuals with psychiatric disorders. This may be due to the disease itself and / or factors associated with psychotropic drug use. The association of antidepressants with metabolic risk factors such as dyslipidemia, diabetes, obesity, and the mechanisms underlying it have not been sufficiently clear. In order to understand these mechanisms, in patients receiving escitalopram, body weight, body mass index, serum lipid profile, fasting blood glucose, liver function tests and hypothalamic nutrition regulator neuropeptides POMC, NPY, peripheral peptides CCK and pancreatic hormone insulin levels and essitalopram on these parameters effects were investigated. For this purpose, 30 patients who were admitted to Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty Psychiatry Clinic between March 2018 and January 2019 and decided to receive escitalopram treatment were included in the study. At the beginning of the treatment and at the 12th week control, the planned measurements were performed and blood samples were taken and biochemical tests were performed. The data were entered into the IBM SPSS 23.00 program and analyzed statistically. At the end of the 3-month period, significant changes were weight gain, waist circumference increase and waist-hip ratio decrease. In neuropeptide level, decrease in POMC was significant. It was thought that this decrease could lead to weight gain by causing deterioration in eating behavior modulation. However, it was concluded that these mechanisms should be studied with further measurements in larger groups.