Meme kanseri ko-kültür modelinde essitalopram oksalatın immünolojik etkilerinin araştırılması
Investigation of immunological effects of escitalopram oxalate in breast cancer co-culture model
- Tez No: 659303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Meme kanseri dünyada kadınlar arasında %25.1 oranıyla en sık görülen kanser türüdür. Hastalarının 1/4'ünde, tanıdan sonra önemli depresyonlar görülebilmektedir. Meme kanseri tedavisi sırasında hastaların yaklaşık olarak yarısına seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) gibi psikotropik ilaçlar verilmektedir. Essitalopram oksalat antidepresan olarak kullanılan bir SSRI'dır. Bu maddenin meme kanseriyle menopoza bağlı sıcak basmalarında yan etkiyi hafifletici etkileri olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Bu tezde; MCF-7, MDA-MB-231ve THP-1 hücre hatlarında essitalopram oksalatın sitotoksik etkilerinin konsantrasyon aralığı belirlenebilmek için MTS ve MTT testi kullanılmıştır. Sonrasında xCELLigence Gerçek zamanlı hücre analiz sistemiyle essitalopram oksalatın MCF-7 üzerinde IC50 değeri 13.7 µM, MDA-MB-231 hücrelerinde ise 10.9 µM olarak belirlenmiştir. AnneksinV-PI yöntemi ile essitalopram oksalatın apoptotik etlileri akış hücremetrede değerlendirilmiştir. MCF-7 ve MDA-MB-231 hücre hatları ve LPS ile stimüle edilmiş THP-1 hücre hattı birlikte inkübe edilerek meme kanseri ko-kültür modeli oluşturulmuştur. Oluşturulan meme kanseri ko-kültür modelinde LPS stimülasyonu kullanılarak essitalopram oksalatın immünolojik etkileri, interlökin-1β (IL-1β), interlökin-6 (IL-6), interlökin-8 (IL-8), interlökin-10 (IL-10) ve tümör nekroz faktörü alfa (TNF-α) seviyeleri akış sitometri de ölçülerek analiz edilmiş ve 1.07-3.75 kat aralığında değişen değerlerde inhibisyon yaptığı görülmüştür. Essitalopram oksalat, meme kanseri hücre hatlarının üzerinde sitotoksik etkinin yanında antiinflamatuar etkide göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common type of cancer among women in the world with a rate of 25.1%. Significant depressions can be seen in 1/4 of the patients after diagnosis. During breast cancer treatment, approximately half of the patients are given psychotropic drugs such as selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs). Escitalopram oxalate is an SSRI used as an antidepressant. As a result of research, it has been revealed that this substance has side effects alleviating effects in hot flashes due to breast cancer and menopause. In this thesis; MTS and MTT tests were used to determine the concentration range of cytotoxic effects of escitalopram oxalate in MCF-7, MDA-MB-231 and THP-1 cell lines. Afterward, the IC50 value of escitalopram oxalate on MCF-7 was determined as 13.7 µM and 10.9 µM in MDA-MB-231 cells using the Xcelligence Real-time cell analysis system. Apoptotic effects of escitalopram oxalate were evaluated in a flow cell meter by the Annexin V-PI method. A breast cancer coculture model was established by incubating MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines and LPS stimulated THP-1 cell line together. The immunological effects of escitalopram oxalate using LPS stimulation in the created breast cancer coculture model, interleukin-1β (IL-1β), interleukin-6 (IL-6), interleukin-8 (IL-8), interleukin-10 (IL-10), and the level of tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) were measured and analyzed by flow cytometry, and it was observed that it inhibited values varying between 1.07-3.75 times. Escitalopram oxalate showed an anti-inflammatory effect as well as a cytotoxic effect on breast cancer cell lines.