Farklı ısıtma teknolojileri-nem uygulaması ile modifiye edilmiş nişastaların ve bu nişastalardan elde edilen yenilebilir filmlerin özellikleri
The properties of starches modified with different heating technology-moisture treatment and edible films obtained from those modified starches
  1. Tez No: 599168
  2. Yazar: ELİF ÇENGELKÖY KÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİN ÖZGE ÖZKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tez çalışmasının ilk kısmında, doğal mısır nişastası, 2 farklı nem içeriğine (% 15 ve % 25) tavlandıktan sonra gliserol ve TBC ilave edilerek (karışım nişastalar) ve edilmeyerek farklı güç ve sürelerde kızılötesi (IR), mikrodalga (MW) ve kızılötesimikrodalga kombinasyon (IR-MW) ısıtmaya maruz bırakılarak modifiye edilmişlerdir. Modifikasyon sonrası elde edilen nişastalar, fiziksel, optik, morfolojik ve termal özellikler açısından karakterize edilmişlerdir. Nişastalara modifikasyon öncesinde gliserol ve TBC eklenmesinin nişastaların renklerini koyulaştırdığı, daha sarı renkli yaptığı, jelatinizasyon sıcaklıklarını arttırdığı, jelatinizasyon entalpileri ile viskozitelerini ise azalttığı görülmüştür. Modifikasyon işlemi, nişastaların fiziksel, optik, morfolojik, termal özellikleri ile X-ışını kırınım desenlerini belirgin bir şekilde değiştirmiştir. Tez çalışmasının ikinci kısmında ise çalışmanın ilk kısmında elde edilen gliserol ve TBC içeren (karışım) ve içermeyen modifiye nişastalar, yenilebilir film üretiminde kullanılmıştır. Gliserol ve TBC içermeyen modifiye nişastalardan yenilebilir film üretiminde, gliserol ve TBC, ekstrüzyon işlemi öncesinde modifiye nişastalara ilave edilerek yenilebilir filmler elde edilmiştir. Gliserol ve TBC içeren modifiye nişastalar ise doğrudan yenilebilir film üretiminde kullanılmışlardır. Elde edilen yenilebilir filmler, mekanik, fiziksel, optik ve termal özellikler açısından karakterize edilmişlerdir. Tez çalışması kapsamında elde edilen bütün yenilebilir filmlerin hidrofilik karakterde olduğu tespit edilmiştir. Modifiye nişastalardan elde edilen yenilebilir filmlerin uzama değerleri ve su temas açısı değerleri ile termal dayanımlarının doğal nişastadan elde edilen yenilebilir filmlerin uzama ve su temas açısı değerleri ile termal dayanımlarından yüksek, çekme dayanımlarından ise düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, natural corn starches were annealed to two different moisture content ( 15 % and 25 % ) and starches with and without glycerol and TBC were modified by infrared, microwave, infrared-microwave combination heating at different heating conditions (power and time). Modified starches were characterized in terms of physical, optical, morphological and thermal properties. Addition of glycerol and TBC before modification process provided starches with more yellow and darker color, increased gelatinization temperature and decreased gelatinization enthalphy and viscosity of modified starches. Modification process had remarkably changed the physical, optical, morphological, thermal properties and x-ray patterns of starches. In the second part of the study, modifed starches with or without glycerol and TBC were used to produce edible films. In the production of edible films from starches without glycerol and TBC, glycerol and TBC were added to the film formulation before extrusion process. The modified starches that contain glycerol and TBC (blend starch) were directly used in edible film production. Edible films were characterized in terms of mechanical, physical, optical and thermal properties. All edible films were found to be hydrophylic. The elongation, water contact angle values and thermal stability of the edible films produced from modified starches were found to be higher and the tensile strength values of them were found to be lower than that of edible films produced from natural corn starch.