𝒇(𝑹,𝑻) teoride madde çözümleri
Matter solutions in 𝒇(𝑹,𝑻) theory
- Tez No: 599167
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Son zamanlarda yapılan araştırmalar evrenin ivmelenerek genişlediği göstermektedir. Evrenin yapısını ve gravitasyonel etkileşmeleri açıklayan Einstein'ın 1915'te ortaya attığı Genel Rölativite Teorisinin temel denklemleri Einstein alan denklemleridir. Alan denklemlerinin bir tarafı uzay-zaman geometrisi diğer bir tarafı da madde ve madde dağılımıyla ilgilidir. Ancak bu denklemler evrenin ivmelenmesini ve genişlemesini açıklamakta bazen yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle evrenin genişlemesini Einstein'ın 1915'te ortaya attığı Genel Rölativite Teorisini modifiye ederek f(R) teori, f(R,T) teori, Lyra manifoldu ve Brans-Dicke teori gibi alternatif gravitasyon teorileriyle bilim adamları açıklamaya çalışılmaktadır. Bu çalışmalar sonucunda alternatif gravitasyon teorilerine ilginin günden güne arttığı gözlemlenmiş ve Harko ve ark. tarafından 2011 yılında f(R,T) teorisi gibi önemli bir teori öne sürülmüştür. Bu çalışmada da Harko ve ark. tarafından 2011 yılında öne sürülmüş olan f(R,T) teoride günümüz evrenini en iyi modelleyen homojen izotropik Friedmann-Robertson-Walker (FRW) metriği ele alınarak sicim içeren acayip kuark madde (strange quark matter) çözümleri araştırılmış ve çözümleri elde edebilmek için frenleme parametresi sabit olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent research shows that the universe is accelerating and expanding. The basic equations of Einstein's General Relativity theory in 1915, which explains the structure of the universe and gravitational interactions, are Einstein field equations. Field equations are related to space-time geometry on one side and matter and matter distribution on the other. However, these equations sometimes explain the acceleration and expansion of the universe. Therefore, by modifying the General Relativity Theory proposed by Einstein in 1915, the expansion of the universe is attempted to explain scientists with alternative gravitation theories such as f (R) theory, f (R, T) theory, Lyra manifold and Brans-Dicke theory. As a result of these studies, interest in alternative gravitation theories increased day by day and Harko et al. In 2011, an important theory such as f (R, T) theory was proposed. In this study, Harko et al. f (R, T) theory in 2011, the best model of the present universe is the homogeneous isotropic Friedmann-Robertson-Walker (FRW) metric strings containing strange quark matter solutions (strange quark matter) solutions were investigated and the braking parameter to obtain solutions fixed.