Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında kamulaştırmasız el atma
Confiscating without expropriating according to decision's of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 599200
  2. Yazar: MERVE NAZ DEMİRCİ GENC
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR ZELİHA KAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Tezimizin konusu; idarenin, özel kişilerin mülkiyet hakkına müdahalesi olan ve idare hukuku kapsamında fiili yol teşkil eden kamulaştırmasız el atma niteliğindeki eylem ve işlemleridir. Çalışmamızın ilk bölümünde kamulaştırmasız el atmanın Türk Hukuku'ndaki gelişimi, ikinci bölümünde ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi emsal kararları ekseninde kamulaştırmasız el atma incelenmiştir. İkinci bölümde ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin mülkiyet hakkının sınırlanmasına ilişkin iç hukuka yön veren ihlal kararları neticesinde Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları ile kamu denetçisinin tavsiye niteliğindeki kararları da incelenmiştir. Bu çalışmada yeni yasal düzenlemelere de yer verilerek mülkiyet hakkının korunmasına yönelik yahut hakkın ihlali halinde hukuka aykırılığın ne şekilde giderilebileceği, hangi yargı yolunun hukuka aykırılığın giderilmesinde daha etkin olabileceği açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the intervention of administration, to the property right of private entities and the acts and proceedings of administration, in the form of confiscating without expropriating. In the first part of our paper, the development of confiscating without expropriating in the Turkish Law and in the second part prejudications of ECHR regarding the confiscating without expropriating are researched. Besides, in the second part, the Constitutional Court and Court of Cassation decisions and the recommendations of the ombudsman are examined as a result of the decisions of the European Court of Human Rights that lead to the violation of the domestic law on the limitation of property rights. In this study, new legal regulations are also included and it is explained how the lawfulness can be remedied in case of violation of the right or protection of property right and which jurisdiction may be more effective in eliminating the unlawful.