The Cinque Ports in the reigns of King John and King Henry III, with a focus on the two civil wars of the thirteenth century
On üçüncü yüzyıldaki iki iç savaşa odaklanarak Kral John ve Kral III. Henry dönemlerinde 'Cinque Ports' şehirlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 599206
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZGÜR ELMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAUL LATIMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İngiltere'nin güneydoğu kıyısında, tarihi Kent ve Sussex bölgelerinde yer alan“Cinque Ports”şehirleri Ortaçağ'da birtakım ayrıcalıklar karşılığında krallara gemicilik hizmeti sağlamışlardır. Bu şehirler başlangıçta Dover, Hastings, Hythe, Romney ve Sandwich şehirlerinden oluşsa da, en önemlileri on ikinci yüzyılın sonlarına doğru eklenen Rye ve Winchelsea olmak üzere başka şehirler de zamanla bu topluluğa katılmışlardır. Bu tez Kral John ve Kral III. Henry dönemlerinde“Cinque Ports”şehirlerini incelemektedir. Bu çalışmanın odak noktası“Cinque Ports”şehirlerinin on üçüncü yüzyılda 1215-17 ve 1264-7 yılları arasında yaşanan iki iç savaştaki rolüdür. Bu tez“Cinque Ports”şehirlerinin iki iç savaştaki rolünü karşılaştırarak onların eylemlerini bağlamsallaştırmayı amaçlar. Bu iki iç savaşta da,“Cinque Ports”şehirleri savaş alanı haline gelmiş ve bu şehirlerin kontrolü dönemin önde gelen siyasi aktörleri tarafından oldukça önemli görülmüştür. Ancak, bu iki iç savaşa yol açan siyasi hareketlerdeki farklılıklar ve“Cinque Ports”şehirlerinin kıyı şeridinde yaşanan çevresel değişiklikler sebebiyle bu şehirlerin iki iç savaşa katılımı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Situated on the shores of the historic counties of Kent and Sussex on the South-East coast of England, the Cinque Ports were a group of port towns which provided ship service to the kings in exchange for certain privileges in the Middle Ages. Although the organization was originally made up of five port towns; Dover, Hastings, Hythe, Romney, and Sandwich, later additions were made, the most notable ones being the inclusion of Rye and Winchelsea in the late twelfth century. This thesis is a study of the Cinque Ports in the reigns of King John and King Henry III. The focal point of the study is the involvement of the Cinque Ports in the two civil wars of the thirteenth century, which took place in 1215-17 and 1264-7. The purpose of the thesis is to contextualize the actions of the Cinque Ports by comparing them in the two civil wars. In both of the civil wars, the Cinque Ports became a war zone, and their control was perceived as crucial by the main political actors. However, the difference in the political movements preceding the two civil wars, and the environmental changes in the Cinque Ports coastline led to the distinctness in their participation in the two civil wars.